Ağustos güneşine çok dikkat

'Genel Sağlık' forumunda NoName tarafından 15 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. NoName

  NoName Üye

  Ağustos güneşine çok dikkat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Uzmanlar Ağustos güneşine karşı uyarıyor: Güneş ışınları bu ay iki katı yakacak. İşte uyarılar.

  İŞTE 5 GÜNLÜK HAVA TAHMİNİ

  Sıcaklıklar tüm ülke genelinde en yüksek noktaya çıktı. İçinde bulunduğumuz bu ay ise güneşin en dik açıyla ülkemize geldiği ve yaşamımız için vazgeçilmez bir güç olan güneşin ışınlarından cildimizi korumaya çok daha fazla dikkat etmememiz gerektiği açıklandı.

  Este World Estetik ve Güzellik Merkezi Dermatolog Uzman Dr. Eylem Acar, güneşin zararlı etkilerine karşı herkese uyarılarda bulundu. Dr. Eylem Acar, özellikle Ağustos`un ilk 15 gününde sıcaklıkların en yüksek dereceye çıktığına dikkat çekerek, "Bu dönemde yeterli korunma sağlanmadan direkt güneşin ultraviole ışınlarına maruz kalmak çok ciddi sağlık problemlerine yol açabilir" dedi.

  Dr. Eylem Acar, Yaşam için vazgeçilmez olan güneş ışınlarının fazlasının deri sağlığı, gençliği, güzelliği için son derece zararlı olabildiğine dikkat çekerek şöyle dedi:

  Dermatolog Uzman Dr. Eylem Acar

  "Cilt yanıkları, alerjik reaksiyonlar, deri kuruluğu, deri yaşlanması, lekelenmeler, bir takım deride oluşabilecek solar değişiklikler yanında en önemlisi deri kanseri oluşumudur. Maalesef dünyada her yıl 3 milyon insanın cilt kanserine yakalandığını ve her yıl cilt kanseri vakalarının yüzde 5 arttığını biliyoruz. Güneşe maruz kalma, açık ten rengi, ailede kanser olması ve benlerin sayıca çokluğu benler üzerinden kanser gelişme riskini arttırır. Bu nedenle bu risk faktörlerini taşıyanların güneşten korunmaları gerekmektedir. Este World`e her yazın sonunda güneşten yeterli düzeyde korunmamış yüzlerce cilt sorunu yaşayan kişiler geliyor. Bronz bir tene kavuşmanın görsel cazibesinin mi yoksa sağlıklı bir hayata sahip olmanın cazibesinin mi daha önemli olduğunu sorgulayan Acar, "uzun süre güneşe maruz kalma, derinin bağ dokusunu etkileyeceğinden, kronik hasarlanma sonucu, erken deri yaşlanmasını ortaya çıkaracaktır" dedi.

  GÜNEŞTEN NASIL KORUNULUR?

  Acar, güneşten korunmayla ilgili de şu uyarılarda bulundu

  - Güneş ışınlarının yoğun olduğu saatlerde (11:00-15:00) güneşe çıkmayın. Yazın bulutlu havalarda da UV ışınlarının % 50` si yeryüzüne ulaştığından koruma önlemleri alınması gerektiğini unutmayın.
  - Sık dokuma ve renkli giysiler tercih edin. Ayrıca şapka ve gözlük de mutlaka kullanın.
  - Güneşten koruyan kremleri bilinçli kullanın. Güneşe çıkmadan yarım saat önce kremi uygulayın ve 3 saatte bir tekrarlayın. Deniz veya havuzlardan çıkınca, terleyince duş alarak tekrar krem sürün.
  - Beyaz tenlilerin, sarışın ve açık gözlü kişilerin, çocukların, yaşlıların ve güneşe duyarlılığı olanların her gün ve faktörü 30`un üzerinde olan güneş koruyucu kullanmaları gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Buğday tenli ve esmerseniz SPF (Güneş koruma faktörü) 15 ve üzerinde olan ürünleri tercih edin. Güneşe çıkarken üzerinize deodorant veya parfüm sıkmayın.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ağustos güneşine çok Forum Tarih
Ağustos Böceği ile Karınca Masalı Kısaca Çocuklara Masallar Fıkralar 16 Şubat 2014
2013 Ağustos Ayı Burç Yorumları - 2013 Ağustos Ayı Genel Burç Yorumları Burçlar Alemi - Astroloji 17 Temmuz 2013
2013 Nuray Sayarı Ağustos Ayı Burç Yorumları-Nuray Sayarı Ağustos 2013 Burç Yorumları Burçlar Alemi - Astroloji 17 Temmuz 2013
2013 Rezzan Kiraz Ağustos Ayı Burç Yorumları-Rezzan Kiraz Ağustos 2013 Burç Yorumları Burçlar Alemi - Astroloji 10 Temmuz 2013
30 Ağustos Zafer Bayramının Tebrikleri Özel Gün ve Geceler 12 Ağustos 2012

Bu Sayfayı Paylaş