Ağrı'da Egitim - Ağrı'da Egitim Olanaklari

'D.Anadolu Bölgesi' forumunda NeslisH tarafından 25 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Ağrı'da Egitim - Ağrı'da Egitim Olanaklari konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  EĞİTİM

  Ağrı İlinin tarihi çok eski olmasına rağmen, Eğitim olayındaki gelişmeler Cumhuriyetin ilanından sonra başlamıştır.
  Cumhuriyetten önce, Ağrı'daki Eğitim Merkezi Doğubeyazıt İlçesiydi. Genelde Medrese tahsiline dayanan, özellikle Arapça ve Farsça olarak verilen eğitimden günümüzdeki modern anlamdaki Eğitim-Öğretim hizmetlerine geçiş 1933 yılında yapılarak hizmete açılan Alpaslan İlkokulu ile başlamıştır.
  1937 yılında yapımı tamamlanan Atatürk Ortaokulu Ağrı İlinde Eğitimin İkinci Kademesini oluştururken, 1954 yılında ilk Lise olarak Şehit Naci Gökçe Lisesi hizmete sokulmuştur.
  Yetişkinlerinde Okuma-Yazma öğrenmelerini sağlamak amacıyla eğitimlerin bizzat görev aldıkları bu eğitim hizmetlerinde 1956 yılından itibaren Halk Eğitimi Merkezinde başlamıştır.
  Bu gün için Ağrı' daki Eğitim; ll. genelinde 682 İlköğretim, 53 Orta dereceli Okul, Lise ve Meslek Lisesi ile bir adet Yüksek Okul ile büyük aşama kaydedilmiştir.
  Ağrı Üniversitesi' nin gerçekleşmesi ve Yabancı Dille Eğitim yapan bir adet Kolej' inde açılması sonucu Ağrı İlindeki Eğitim-Öğretim hizmetleri günümüz insanının ihtiyaçlarını karşılayacak düzeye gelmiş olacaktır.
  Nüfusun sosyal ve ekonomik niteliklerini içeren 1990 Genel Nüfus Sayım sonuçlarına göre , Ağrı ilinde 6 yaş üzeri nüfus içinde okuma-yazma bilenlerin oranı %56.30 gibi oldukça düşük bir seviyededir. Bu oran erkeklerde %73.68, kadınlarda ise %38.72'dir. Bölge ve Türkiye açısından incelendiğinde ise okuma-yazma çağındaki nüfus içinde okuma-yazma bilenlerin oranı Doğu Anadolu Bölgesinde %68.16,Türkiye genelinde %80.46'dır.Tüm eğitim kademelerinde öğretmen başına düşen öğrenci açısından Ağrı ili Bölge ve Türkiye geneline göre dezavantajlı durumdadır. İlde Yüksekokul olarak , Erzurum Atatürk Üniversitesine bağlı 4 yıllık eğitim veren Ağrı Eğitim Fakültesi ile 1 sağlık Yüksek okulu mevcuttur.


  1-Ağrı Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde 4 adet ilköğretim okulu, 4 adet pansiyonlu ilköğretim okulu ve 3 adet de ilköğretim okulu inşaatı devam etmektedir.

  2- Merkezi köy durumunda olup, nüfus yoğunluğu fazla olan öğrenci sayısı 150'nin üstünde olan 46 adet köyümüzün mevcut dersliklerine ilave derslik yapılarak 8 derslikli hale dönüştürülmesi düşünülmektedir. Bu köylerimiz 8 derslikli ilköğretim okulu haline dönüştürüldüğünde YİBO ve PİO'ların yükü büyük ölçüde azalacak okula gönderilmeyen kız çocuklarının yerinde eğitimi sağlanmış olacak ve istenilen düzeyde eğitim kalitesine ulaşılabilecektir. Bu 46 köy için toplam 240 adet dersliğe ihtiyaç duyulmuştur.


  3- Zorunlu eğitimin 8 Yıla çıkarılmasından sonra genel liselere büyük talep olduğundan mevcut genel liselerimiz ihtiyaca cevap vermemektedir. Ancak köylerden gelen kız öğrencilerin barınmaları için pansiyon binası yapımına ihtiyaç duyulmuştur.


  SAĞLIK
  İlde sağlık hizmetleri ; Merkez ilçede 100 yataklı , Diyadin'de 25 yataklı, Doğubeyazıt'ta 50 yataklı, Taşlıçay'da 30 Eleşkirt'te 25 yataklı, Patnos'ta 25 yataklı devlet hastanelerinin yanı sıra , Tutak'ta 25 yataklı sağlık merkezi, il merkezinde 200 yataklı askeri Hastane ile 30 yataklı sigorta hastanesi tarafından verilmektedir.
  Yataksız sağlık kurumları olarak 125 sağlık evi , 38 sağlık ocağı, 2 verem savaş dispanseri, 1 halk sağlığı laboratuarı, 2 ana çocuk sağlığı ve aile planlama merkezi bulunmaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ağrı'da Egitim Ağrı'da Forum Tarih
Ağrı'da Doğum Gelenekleri Ağrı Tanıtımı 18 Mayıs 2011
Ağrı'da Sünnet Gelenekleri Ağrı Tanıtımı 18 Mayıs 2011
Ağrı'da Ölümle Gelenekleri Ağrı Tanıtımı 18 Mayıs 2011
Eğitim hakkı nasıl kullanılır kısaca bilgi Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 27 Eylül 2017
Eğitimle ilgili meslekler hangileridir kısaca Meslekler Rehberi 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş