Ağrı Yöresel Kıyafetleri - Ağrının Yöresel Giysileri

'Ağrı Tanıtımı' forumunda Mavi_Sema tarafından 4 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Ağrı Yöresel Kıyafetleri - Ağrının Yöresel Giysileri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ağrı Yöresel Kıyafetleri,
  Ağrının Kıyafetleri,
  Ağrının Yöresel Kıyafetleri


  AĞRI ERKEK YÖRESEL GİYİMİ : Erkek giyimleri moda ve klasik giyime uygundur.Köyde çalışma zamanları ve sıcak günler hariç, her erkek ceket ve pantolonla dolaşır. Orta yaştaki erkekler ve yaşlılar, altta uzun don(tuman) ve fanila giyerler. Soğuk günlerde buna birde pijama eklenir.Pantolon, işlik gömlek ve kazak bunların üzerine geçirilir.Gömleğin üzerine ceket giyilmez, arada mutlaka yelek veya kazak vardır.Baştaki şapka bütün giyecekleri tamamlar. Yaşlılar şapka yerine fes yada papak giymeyi tercih ederler.

  Erkekler mutlaka bıyık bırakır. Sonbahar ve kış mevsimlerinde yün ve tiftikten örülmüş papak, çorap, eldiven ve kazak giyenler çok olur. En üste sako(palto) giyilir.Tiftik atkı, pazıbent, pamayıl, tütünlük(tabaka); tiftik veya yün eldiven ile tespih, erkek aksesuarlarıdır.


  AĞRI YÖRESEL KADIN GİYİMİ : Köylerde kadınların giysileri daha milli ve mahallidir.Kadın giyeceğinde entari egemendir Kadın ve kızlar gelişigüzel , açık-saçık giyemezler. En altta can gömleği ve iç tuman giyilir. Üst üste entari giyme eski alışkanlıktan ve iklim şarlarından ileri gelmektedir. Entarilerin üzerine hırka veya kazak geçirilir. İş zamanları öne peştamal, kola kolçak takılır. En üstteki entarinin kadife , ipek veya simli olmasına dikkat edilir. Gümüş madeni ve öteki kemerler bunun üzerine bağlanır. Ayakta, çorap ve diz kapağının altına kadar uzanan tuman vardır. Genç kız ve gelinler başlarına eşarp bağlar, orta yaştakiler leçek, yaşlı kadınlar beyaz bezle(cuna) örter, üzerini renkli yazma(heyrat) ile bağlar.Kadınlar evden dışarı çıkacağı yahut başka bir yere gideceği zaman, başlarına şal veya çar(örtü) örterler.
  Günlük ve özel giyimlerde bazı kadın ve kızlar başlarına kofi takar, boyunlarına altın asarlar. Kadınlarda günlük süslenme pek olmaz. Süslenme; düğünlerde, bayramlarda, şehre veya bir yere giderken ve özel günlerde olur. Kadınların ellerine ve saçlarına kına yakmaları kadın güzelliğini tamamlayan öğedir. Boyuna ve bileklere takılan mavi ve renk renk boncuklar, süslenmek içindir. Şeve, sırğa, hızıma, hakgığ, sürme, altın ve bilezik, ben, mavi boncuk, yüzük, küpe ve kına kadın süs ve takı aksesuarlarındandır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ağrı Yöresel Kıyafetleri Forum Tarih
Ağrının Yemekleri, Geleneksel, Yöresel Tarifleri Nelerdir Ağrı Tanıtımı 16 Ekim 2011
Ağrının Neleri Yenir ve Yöresel Yemekleri Nelerdir Ağrı Tanıtımı 16 Ekim 2011
Ağrının Oyunları Nelerdir - Ağrının Yöresel Oyunları Ağrı Tanıtımı 30 Haziran 2011
Ağrı Yöresel Yemekleri - Ağrının Yöresel Yemekleri Nelerdir Ağrı Tanıtımı 7 Nisan 2011
Ağrı Yöresel Halk Oyunları - Ağrının Halk Oyunları Ağrı Tanıtımı 2 Nisan 2011

Bu Sayfayı Paylaş