Ağrı kesicilerin bazıları aşıyı etkiliyor

'Genel Sağlık' forumunda KaRDeLeN tarafından 4 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Ağrı kesicilerin bazıları aşıyı etkiliyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ağrı kesicilerin bazıları aşıyı etkiliyor


  ABD'nin Missouri Üniversitesinden Charles Brown ve ekibinin yaptığı araştırma, domuz gribine karşı yoğun aşı talebinin olduğu bu dönemde, Aspirin ve Tylenol gibi steroid olmayan antienflamatuvarların bazı enzimleri engelleyerek aşının etkisini azaltabileceğini gösterdi.

  Brown, "birçok kişinin yaptığı gibi kalp-damar tedavisi için düzenli olarak aspirin, ateşi düşürmek ve ağrıyı dindirmek için Tylenol içilmesi halinde, bu ilaçların dokunun yaptığı COX-1 enzimini engellelebileceğini" belirtti.

  Araştırma sonuçları, bu enzimin durması halinde vücudun ürettiği antikorların sayısının azalabileceğini, dolayısıyla korunmak için daha fazla antikora ihtiyaç duyulabileceğini ortaya koydu.

  Brown, araştırmanın hayvanlar üzerinde yapıldığını ve bu ilaçların aşıların etkisini azalttığını gördüklerini, bir sonraki aşamada ilaçların insanlar üzerinde test edileceğini söyledi.

  "Journal of Immunology" dergisinde yayımlanan araştırmada, insanların katıldığı araştırmalarda da aynı sonuçların çıkması halinde, bu ilaçların aşıdan birkaç hafta önce ve sonra içilmemesinin önerilebileceği belirtildi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ağrı kesicilerin bazıları Forum Tarih
2017 Ağrı nüfusu Ağrı Tanıtımı 31 Ocak 2017
Dinlemek ve konuşmak size neyi çağrıştırıyor? Sorular ve Cevaplar 7 Kasım 2016
2016 Ağrı nüfusu kaçtır? Ağrı Tanıtımı 28 Ocak 2016
Oruçluyken baş ağrısı Ramazan ve Hikmeti 25 Haziran 2015
Bel ağrısı sebepleri Genel Sağlık 24 Haziran 2015

Bu Sayfayı Paylaş