AğRı Dağı Üniversitesinin Adı Değişiyor

'Üniversiteler' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 2 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. AğRı Dağı Üniversitesinin Adı Değişiyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ankara (AA)- Ağrı Dağı Üniversitesinin adı, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi olarak değiştirilecek. TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu, Ağrı Dağı
  Üniversitesinin adının değiştirilmesini öngören Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısını görüştü.
  Tasarıyı komisyona sunan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, devlet üniversitelerinin fiziki altyapı ve insan kaynakları açısından desteklenmesi gerektiğini söyledi.
  Ağrılı işadamı İbrahim Çeçen'in de ilinde bir üniversite kurulması halinde bunun maliyetini karşılayacağına ilişkin sözlü ve yazılı taahhütte bulunduğunu ifade eden Çelik, ''Ancak biz bunu da yeterli görmedik ve kendisiyle sözleşme imzaladık. Kendi isminin bu üniversiteye verilmesi şartıyla, bu üniversitenin kampüsünü tek başına inşa edeceğini ve üst limit olarak 100 milyon dolara kadar harcama yapacağını taahhüt etti'' dedi.
  CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter, Ağrı Dağı adı kaldırılarak, yerine İbrahim Çeçen Üniversitesi adının verilmesini eleştirerek, üniversite kurulmasında, paranın tek değer olarak ortaya konulmasını kabul edemeyeceklerini belirtti. CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce de Serter'in görüşlerine katıldığını söyledi. İnce, ''(Bas parayı
  değiştir tabelayı), tüccar siyaset anlayışının ürünüdür. Siz bu yolu açarsanız bunu önünü alamazsınız, yarın başka biri de çıkar 'benim de ismimi verin' der. Kemal Horzum'a zamanında Kızılay, üstün hizmet madalyası verdi. Ben, İbrahim Çeçen de öyle demiyorum ama bunun yolunu açmayın'' dedi.
  MHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Duran Bulut, da üniversitenin adının değişmesinin devlet geleneğine uygun düşmeyeceğini ifade ederek, ''Bir üniversite devletindir, Ahmet'in, Mehmet'in değil'' diye konuştu.AK Parti İstanbul Milletvekili Necat Birinci de geçmişte de üniversiteler kurulduğu zaman insanların karşı çıktığını belirten
  Birinci, ''Erzurum'a üniversite kurulacağı zaman '2 bin rakımında beyin zor çalışır' diyen ünlü bir tarihçimiz bile vardı'' dedi.
  Görüşmelerin ardından, Ağrı Dağı Üniversitesinin adının Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi olarak değiştirilmesini öngören tasarı kabul edildi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - AğRı Dağı Üniversitesinin Forum Tarih
Nuhun Gemisi Ağrı Dağında mıdır? Ağrı Tanıtımı 16 Ekim 2011
Ağrının Bubi Dağı, Bubi Dağının Özellikleri Nelerdir Ağrı Tanıtımı 16 Ekim 2011
Ağrı Dağının Özellikleri Nelerdir Ağrı Tanıtımı 16 Ekim 2011
Ağrı Dağının Efsanesi Nedir Ağrı Tanıtımı 30 Haziran 2011
Ağrı Dağının Yüksekliği Ne Kadardır Ağrı Tanıtımı 30 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş