Ağlamanın Yararlarını Biliyor Musunuz?

'Genel Sağlık' forumunda KaRDeLeN tarafından 6 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Ağlamanın Yararlarını Biliyor Musunuz? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ağlamanın Yararlarını Biliyor Musunuz?
  [​IMG]
  Size ağlamayın demeyeceğim; çünkü her gözyaşı şerden akmaz. diyordu Gandalf, J.R.R. Tolkienin unutulmaz eseri Yüzüklerin Efendisinde...

  Sizin de özellikle stres altındayken içinizden kendinizi bir odaya kapayıp ağlayarak içinizi boşaltmak gelir mi? Bazı zamanlar ağladığınızda kendinizi daha iyi hissettiğiniz olur mu?

  Cevabınız evet ise, yalnız değilsiniz! RealAge.com.tr olarak size Dr. Leslie Bethin ağzından bu durumun nedenleri aktarmak istedik:

  Çoğumuz şöyle güzel bir ağladıktan sonra kendimizi daha iyi hissederiz. Bu rahatlama duygusu hayali sayılmaz. Sağlam bir ağlama nöbeti duygusal yükümüzü içimizden atmamıza yardımcı olduğu gibi, bütün vücudunuzu da rahatlatabilir ve sakinleştirebilir.

  Çeşitli gözyaşı çeşitleri vardır. Hepimiz duman, soğan, sis ve polenler gibi çevresel faktörler nedeniyle tepkisel gözyaşları dökmüşüzdür. Eğer dökmeseydik, gözümüz kuru ve aşırı hassas olacaktı. Bu tür gözyaşları refleks olarak oluşur ve gözümüzü oluşabilecek herhangi bir dışsal tehlikeye karşı korumaya yarar.
  [​IMG]
  Duygusal gözyaşlarımızın da vücudun kendi içinde oluşan bazı toksinlere karşı korumasına yaraması ise şaşırtıcı değildir. Soğan gibi dışsal faktörlere tepkisel olarak oluşan gözyaşlarının biyokimyasal bileşimi, duygusal gözyaşlarınınkinden farklıdır.
  Duygusal bir deneyimden sonra ağladığımızda, gözyaşlarımızda biriken ve stresin neden olduğu proteinler çok daha yoğundurlar. Hatta William H. Frey, Muriel Langseth gibi kabul görmüş araştırmacılar, 1985te yayımlanan Ağlamak: Gözyaşlarının Gizemi Crying: The Mystery of Tears adlı kitaplarında gözyaşının önemi hakkında yazmışlardır.

  Başka bir deyişle vücudumuzun duygusal ya da fiziksel durumuna göre zehirli olabilecek hormonlardan kurtulması için ağlarız ve ağlama ihtiyacı duyarız. Aşırı stres hormonları bağışıklık, kilo alma ve psikolojik moda etki eder. Ağlamak ise sadece parasempatetik sinir sistemimizin, sempatetik sinir sisteminin acıya, kaçışa, kavgaya, krizlere hatta yoğun bir sevince verdiği tepkiyi yönetmesinin etkisini azaltmakta kullandığı metotlardan biridir.
  [​IMG]
  Yani iyi bir ağlama nöbetinin, iyi haberlerle rahatladığımızda, aşırı bir şekilde sevindiğimizde, yas tuttuğumuzda veya korkutucu bir olaydan sonraki hislerimiz için en iyi (ve yutması en kolay) ilaç olduğunu söyleyebiliriz.

  Tedbir olsun diye de söylemek gerek: Uzun süreli ve tekrarlanan ağlama hali, ciddi depresyon nedeniyle doktorun reçeteli olarak verdiği antidepresan ilaçların beyindeki kimyasal yapıyı değiştirmesiyle alakalı olabilir.

  Ama genel olarak; gelecek sefer ağlamak istediğinizde, kendinizi ağlamaya bırakın gitsin. Unutmayın, ağlamak bir zayıflık göstergesi değildir.
  RealAge.com.tr tarafından hazırlanmıştır.
  [​IMG]
  Bu arada eğer bu aralar kendinizi stres altında hissediyorsanız sizler için hazırlamış olduğumuz Stres ve Anksiyete Testi'ni mutlaka almalısınız
  Teste Hemen Başlamak İçin Tıklayın

  RealAge
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ağlamanın Yararlarını Biliyor Forum Tarih
Ağlamanın Sebepleri Nelerdir? Psikoloji 25 Aralık 2011
Ağlamanın Faydaları Nelerdir Psikoloji 9 Ekim 2010
Ağlamanın Faydaları... Psikoloji 24 Eylül 2009
Çocuğunuzun sağlıklı yemek seçmesini sağlamanın yolları Çocuk Yemekleri 17 Eylül 2009
studyo tipi evlerde duzen saglamanin yolu Dekorasyon 20 Ocak 2009

Bu Sayfayı Paylaş