Ağlaşan Köyü Kestel Bursa

'Marmara Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 23 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ağlaşan Köyü Kestel Bursa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kestel Ağlaşan Köyü Bilgileri - Ağlaşan Köyü Hakkında - Ağlaşan Köyü Tanıtımı - Ağlaşan Köyü Resimleri  Ağlaşan , Bursa Kestel ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: KESTEL

  İl: BURSA

  İle Uzaklığı:29 km

  İlçeye Uzaklığı:17 km

  Rakım:560m

  Nüfus:

  2000:132
  1997:180

  Tarihi

  Köyün eski adı menendi şehridir. 1430 yılın da BURSA,yayılmış olan veba salgınına yakalanan köy halkının büyük çoğunlugunun ölümünden sonra geriye kalan 3 ya da 5 hane ağlayarak köyün şimdi bulunduğu yere yerleşirler ve yaşamlarını burada sürdürürler bu nedenlede. AĞLAŞAN olarak kalır.AĞLAŞAN ( AĞLAŞIR ) : Kestel ilçesine bağlı bir köy. Bursa’ nın kuzeydoğusundadır. İnegöl yolunun kuzeyinde, kentten 25 – 30 km. kadar uzaklıktadır.Katırlı dağları’nın yamaçlarından akan Gerlengeç Deresi Vadisinde yer alır. Ormanlık bir alanda kurulmuştur. 16 – 17. yüzyıl kadı sicillerinde adına rastladığımız bu köy, Emir sultan ve Sultan II. Murad’ ın vakıf köyü imiş. 19. yüzyıl belgelerini göre ise İznik’e bağlı idi. 1908 Yıllığına göre 24 hane bulunan köyde, 1927 yılında 182, 1990 yılında ise 157 kişi yaşamaktaydı. Yerli köyüdür.köyümüzde insanlar çok can dostu ve çok sıcak kanlı olmasına rağmet köyümüzde okul , sağlık ocağı yoktur devlerimizden yardım bekliyoruz .Köyümüzün alt yapısı yok , Köyümüzün havası ve suyu çok güzeldir.Köy büyük şehire çok yakın olmasına rağmen köyümüz fazla gelişmemiştir.Köyümüze gelirken alabalık tesisleri ve çok güzel piknik alanları vardır . Her yıl köyümüzde dede günleri olur. İnsanlar pilav,ayran yerler eylenirler haziran ayının başlarında ilkbaharın gelmesiyle dede günleri başlar .Bu dede günlerine sizleride bekliyoruz güzel eylenmeniz açısından .

  Coğrafya

  Bursa iline 29 km, Kestel ilçesine 17 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: Mürsel TETİK

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0224-385 4031, 383 4074
  Cep Telefonu: 0537-374 1642

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ağlaşan Köyü Kestel Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş