Ağacık Köyü Ferizli Sakarya

'Sakarya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 7 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ağacık Köyü Ferizli Sakarya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ferizli Ağacık Köyü Bilgileri - Ağacık Köyü Hakkında - Ağacık Köyü Tanıtımı - Ağacık Köyü Resimleri  Ağacık, Sakarya ilinin Ferizli ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe:FERİZLİ

  İl: SAKARYA

  İle Uzaklığı:27 km

  İlçeye Uzaklığı:5km

  Rakım:110 m

  Nüfus:

  2000:662
  1997:710

  Tarihi

  Köyün adını önceden AĞAÇLIK iken söyleyiş değişmiş AGACIK olmuştur....Prof.Dr.Sebahhattin Özel'in "Adapazarı ve İzmit yöresinde Kurtuluş savaşı Mücadelesi" kitabında köye yapılan Ermeni baskınından söz etmektedir...Bu kitaptada Ağaçlık olarak adı gecmektedir.93 harbi vesilesiyle başlayan göç köyün şuan ki yerleşimin başlangıcıdır...

  Kültür
  Köyümüzde osmanlı geleneklerine hala bağlı kalınmaktadır..öncelikle en büyük geleneğimizin gençlerin büyüklerine olan saygısı,büyüklerinde küçük kardeşlerine olan sonsuz sevgisidir.daima uyum içerisinde görülmüştür bütün yaşayanlar..

  Bunun yanında eğlencelide olmuşştur kimi zaman. en büyük eğlence ise coşkulu düğünlerimizdir. düğünlerimiz genellikle köyümüz sınırları içinde yapılır...daha öncede söylenildiği gibi köyümüz halkı geleneklerine bağlı kalmış örf ve adetlerinii hala sürdürmeye çalışır.düğünlerimizde oyunlarımız,takı merasimimiz,kasap oyunumuz,damat oyunumuz,çiftlere şeker asma bölümü gibi adını sayamadığım birçok etkinlik olur..bunların içinde herkezin ençok ilgisini çeken bizim için ise bi görev olmuş şeker asma töreni..

  Bundan bahsedelim isterseniz birazda;öncelikle düğün başladıktan sonra gelin ve damata komşularımız tarafından birlikteliklerinde bulunacakları il günlerde kullanmaları için para,altın ve çeşitli hediyeler verilir..akabinde ise uzunca bir ipe dizilmiş şekerler gelinle damatın boynuna asılır..çiftlerimize hayat yolunda şeker gibi tatlı bir birliktelik geçirmeleri ve bir ömür boyu mutlu olmaları dilenir..daha sonra merasim bitince damat ve gelin ayaga kalkarak gelen misafirleri selamlar.fotoğraflar çekilir ve düğüne devam edilir..

  Coğrafya

  Köyümüz ferizli ilçesine 7 km,adapazarına ise yaklaşık 30 km uzaklıktadır.doğusunda Gölkent Beldesi,kuzeyinde Kusça köyü,güneyinde sinanoğlu beldesi,güney batısında Teberik köyü ve Çiftlik köyü,batısında ise Konuklu köyü vardır. Doğudan batıya doğru paralel yükseltidedir.Köyümüzün Çiftlik köyün üzerinden ve Konak bayırı olarak tabir edilen yerden iki adet girişi vardır..köyümüz tepenin üstinde kurulduğu için iki girişide biraz virajlı ve bayırdır. Köyümüz doğudan batıya doğru ölçtüğümüzde 2080 metre uzunluğundadır.köyün kuzey kısmında ormanlar ve fındık tarlaları güneyinde ise gavur düzleri diye tabir edilen ovamız vardır..ovamız yaz kış yeşil olup verimli topraklara sahiptir.ovamızın verimine verim katan başka bir değerimiz ise ilimize adını veren sakarya nehridir..ovamızı ikiye bölen sakarya nehri yaz günü sulama ihtihyacımızı karşılar.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Köy Muhtarı: Ahmet SIĞIRTMAÇ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 7913398
  Cep Telefonu: 5336267077

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak üc derslik olarak kullanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt acentesi vardır Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ağacık Köyü Ferizli Forum Tarih
Ağacık Köyü Burhaniye Balıkesir Marmara Bölgesi 18 Nisan 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş