Ağaçlıhüyük Köyü Milas Muğla

'Muğla Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 14 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ağaçlıhüyük Köyü Milas Muğla konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Milas Ağaçlıhüyük Köyü - Ağaçlıhüyük Köyü Hakkında - Ağaçlıhüyük Köyü Tanıtımı - Ağaçlıhüyük Köyü Resimleri
  Köy Muhtarı: İlgin YILDIRIM

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0 252 539 1103

  Cep Telefonu:
  0 544 825 5724

  Ağaçlıhüyük, Muğla ilinin Milas ilçesine bağlı bir köydür.

  Ağaçlıhüyük Köyü, Milas ilçesinin güneyinde, Milas-Bodrum karayolunun 5. km'sinden sola sapılarak 6 km içeride, asfalt bir yolla ulaşılan bir yerleşim merkezidir. Bugün Uyku Vadisi olarak bilinen mesire yerine giderken içinden geçilen ilk köydür. Bir sonraki köy de Gökçeler Köyü'dür.

  Nüfus

  Ağaçlıhöyük Köyü nüfusu hızla azalmaktadır. Genç nüfus, köyde iş imkânlarının kısıtlı olması dolayısıyla çevre illere, ilçelere göç etmektedir. Köy nufusu günümüzde 1000'e düşmüştür. İkametgaha dayalı son nüfus sayımında nüfus 1009 olarak belirlenmiştir. 1980'li yılların başında 2000 olan nüfus, göç nedeniyle hızla azalmıştır. Günümüzde Ağaçlıhöyüklü olarak bilinen ve köy nüfusundan daha kalabalık bir nüfus İzmir'dedir. Ayrıca Milas'ta, Aydın'da, Bodrum'da , komşu il ve ilçelerde de hatırı sayılır sayıda köylümüz yaşamaktadır.

  Ağaçlıhöyük köyü 6 mahalleden oluşmaktadır. Mahalle adları şöyledir:

  Yeni Mahalle
  Yukarı Mahalle
  Erek Mahallesi
  Tütünlük Mahallesi
  Pangallar Mahallesi
  Hacıhüseyinler Mahallesi

  Tarihçe

  Köy, Menteşe Beyliği'nin merkez köyüdür. Menteşe Beylerinden bazılarının mezarları köydedir. Menteşe Beylerinden Orhan Menteşe, 18 Ekim 2006 günü toprağa verildi.

  Köy, ilk kurulduğu yıllarda köyün eteklerinde kurulduğu tepe, tamamen ardıç ve meşe(yöresel dilde pinar) ağaçlarıyla kaplı olduğundan köye " ağaçlı mezar" anlamında "Ağaçlıhöyük" denmiştir.
  Köyün eteğinde kurulduğu tepenin zirvesinde bir yatır (mezar) vardır. Bu mezarın etrafı halen birinci maddede sözü edilen ağaçlarla çevrilidir. Etrafı ağaçlarla çevrili olan bu mezar(lar) dan ötürü "Ağaçlıhöyük" denmiştir. "Mezar" sözcüğü ölümü çağrıştırmasına rağmen yaşamın bir gerçeği olarak her an karşımıza çıkabilmektedir.

  Kültür

  Tüm Ege'de olduğu gibi yemek konusunda ot yemekleri çok meşhurdur. Bunların bir kaçı:

  Gaba gavurması,
  Börek (dılanlı, soğanlı, sarmısaklı, bilimum mevsim otlarının konulduğu için tamamen yöreseldir.)
  Hardal sallaması, börülce salatası, yaprak sarması, badılcan-biber dolması,
  Keşkektir.

  Coğrafya

  Muğla iline 74 km, Milas ilçesine 11 km ve uyku vadisine 5km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 1009
  2000 1052
  1997 1202

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün kavunlari tatlı ve ekonomiktir. 2009 yılı içinde köye süt tankı konularak süt toplama merkezi kurulmuştur. Ayrıca pazarda en çok aranan kavun çesidi olarak "Ağaçlıhöyük Kavunu" tadı, kokusu ve fiyatıyla kendine özgü bir marka haline gelmiştir.

  Altyapı bilgileri

  Köyde İlköğretim okulu vardır. Okulumuzun adı Ağaçlıhöyük Ertuğrul Menteşe İlköğretim Okulu'dur. Hayırsever işadamı Osman Murat Menteşe tarafından yaptırılmıştır. Okulumuz 2002 yılında şimdiki binasına taşınmıştır. Köyün eski ilkokul binası yine aynı işadamı tarafından restore ettirilerek 2008 yılı Eylül ayından itibaren Ağaçlıhöyük Ertuğrul Menteşe İlköğretim Okulu ek hizmet binası olarak hizmet vermektedir. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur. Ama sağlık evi vardır. Haftada veya 15 günde 1 de olsa Beçin Sağlık Ocağı'ndan bir sağlık ekibi gelerek hastalarımıza yardımcı olmkatadır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt'tır. Köyde elektrik ve çok aboneli telofon santrali vardır. (252)alan koduna ait "539" ile başlayan telefonlara ait santral köyümüzde kuruludur. 2007 yılından beri de internet erişimi vardır. Köyümüzün santralinden hizmet alan Baharlı, Bahçeköy ve Çamovalı köylerine ADSL sinyali mesafe yüzünden ulaşamamaktadır. 2009 Yılı Haziran ayında Bahçeköy'e harici santral yapılarak ADSL hizmeti verilmeye başlanmıştır. Diğer köylere de sıra gelecektir.  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ağaçlıhüyük Köyü Milas Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş