Ağaçlı Köyü Hakkında Bilgi Karayazı Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 16 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ağaçlı Köyü Hakkında Bilgi Karayazı Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ağaçlı Köyü Karayazı resimleri - Ağaçlı Köyü Karayazı hakkinda bilgiler  Ağaçlı, Erzurum ilinin Karayazı ilçesine bağlı bir köydür.

  köyü oluşturan Sami ve Değirmenci sülaleleridir.değirmenci ailesi Van'dan göç edip köye yerleşmişlerdir. Köyde Ermenilerden kaldığı söylenen küçük ve yıkık bir kale vardır.

  Doğu insanına özgü gelenekleri ve görenekleri vardır. Köyde dengeli beslenme alışkanlıkları yoktur.Sebze ve meyve tüketme alışkanlıkları olmayıp,hayvancılıktan ötürü çoğunlukla et tüketmektedirler.En önemli besin kaynakları tandır ekmeği ve yoğurttur.

  Coğrafya

  Erzurum iline 154 km, Karayazı ilçesine 34 km uzaklıktadır. Köyün ortasından bir dere geçmektedir,bu dere köye güzellik katmaktadır.Dere boyunca ağaçlar vardır.Köyün adınında buradan alındığı sanılmaktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 440
  1997 400

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi hayvancılığa dayalıdır. tarım alanları oldukça geniştir ancak hiçbiri kullanılmamaktadır.Tüm tarlalar ve bahçeler boştur.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2005 TAHSİN SAMİ
  2004ABDUHLAH DEYİRMENCİ -
  1999ABDUHLAH DEYİRMENCİ -
  1994ABDUHLAH DEYİRMENCİ -
  1989ABTÜLKADİR GÜL -
  [[1984 ABTULKADİR GÜL

  Köyün yerleşim özelikleri

  Köyde ortöğretim okulu vardır. 2 öğretmen lojmanı vardır.Köyün içme suyu şebekesi vardır. herkesin evine kadar sular bağlanmıştır.kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yollar toprak ve mıcırlanmıştır. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.cep telefonu olarak belli yerlerde türkcell çekmektedir. Köyün çok güzel manzarası ve yerleşim yeri olarak çok güzel yerde kurulmuştur. köyün tam ortasından bir dere akmaktadır. dere suyu baharda dağlardaki karların erimesiyle çoğalır ve yaz aylarında azalmakta ve hata yer yer kurumaktadır. Köyün içme suyu dağ diplerinden ve yerin derinliklerinden geldiği için yazları buz gibi soğuk kışlarıda soğuk ve serindir. Aşağı ve yukarı mahale olmak üzere iki mahaleden oluşmaktadır.Ağaçlı köyü Ulucanlar , sulutaş ,tosunlu ve göksu nahiyesiyle komşudur.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ağaçlı Köyü Hakkında Forum Tarih
Ağaçlı Köyü Hakkında Bilgi Gürün Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Ağaçlık Köyü Hakkında Bilgi Çatak Van Van Tanıtımı 18 Ocak 2011
İstanbul/Eyüp/Ağaçlı köyü hakkında İstanbul Tanıtımı 30 Eylül 2010
Karaağaçlı Köyü Hakkında Bilgi Tonya Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Ağaçlı Köyü Hakkında Bilgi Akçaabat Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş