Ağaççamı Köyü Oğuzlar Çorum

'Çorum Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 6 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Ağaççamı Köyü Oğuzlar Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ağaççamı Köyü Oğuzlar hakkinda bilgiler - Ağaççamı Köyü Oğuzlar resimleri  Ağaççamı, Çorum ilinin Oğuzlar ilçesine bağlı bir köydür.


  Konum

  Ankara iline 240 km, Çorum iline 65 km, Oğuzlar ilçesine 7 km. İskilip ilçesine 40 km uzaklıktadır.

  Coğrafya

  Köyün yer sekilleri engebelidir.Köyün kuzeyinde Köse dağı,güney batısında rakımı 1325 m olan Kavak Dağı,dogusunda Kızıltepe,batısında Kayıbeleni Dağı bulunmaktadır. Ayrıca koyun kuzey batısında Eyleğin Gölü bulunmaktadır.bunun yanısıra bunun akıntısı olan son yıllarda kuraklık sebebiyle su potansiyelini kaybeden Derinöz Çayı bulunur.

  İklim

  Köyün iklimi, Eylağangöl iklimi etki alanı içerisindedir.ayrıca kese dağı iklimide yer yer etkili olmaktadır aynı zamanda tipik iç anadolu iklimi olan karasal iklim de koyde hukum surmektedir.

  Tarihi

  Köyün adını eski ormanlarından aldığı söylenmektedir.iskilip yöresine yerleşen türkmenlerin bu köye sonradan geldiği ancak daha sonraki 1800 lü yıllarda başlayan ve 1920 li yıllardada devam eden göçlerle birlikte köy kozmopolit bir hal almıştır.

  Kültür

  Gelenek ve görenekleri tipik anadolu türkmen köy kültürüdür. Dil ve yaşayış bakımından islam dininin etkisi kendisini hissettirmektedir. Ayrıca köyün üst kısmında yer alan "dedelik" adını taşıyan ağaç topluluğunun eski şaman inancıyla bağlantılı olduğu sanılmaktadır

  Nüfus

  2009 800
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 700
  2000 1230
  1997 870

  Köyün geneli emeklidir. Genç nüfus genelde yakın illere Çorum ve Ankara'da kalıcı ve geçeçi işlerde çalışmaktadır. Köyde tarım ve hayvancılık alanlarının kısıtlı olmasından dolayı en çok Ankara olmak üzere çeşitli illere göç vermektedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.ekonomik bakımdan kendine yetemeyen köy dodurga da bulunan maden ocaklarında ve çorumda bulunan tuğla fabrikalarında çalışan nüfus sayesinde ayakta durmaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 mollalin sadık 2004 kütelan ömer 1999 kellecinin ecevit 1994 kellecinin ecevit 1989 gömenin ömer 1984 gara irbam

  Eğitim ve altyapı

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yeterli değildir. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kanalizasyonu proje dahilinde olmasa bile yirmi yıldır köy halkı kendi imkanlarıyla bunu geçiçi olarak çözüp atık sularını ve kanalizasyonlarını kanala bağlamışlardır.

  [​IMG]


  Köyünüze Aitbilgi ve Resimleri Bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ağaççamı Köyü Oğuzlar Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş