Ağaççılar Köyü Pamukova Sakarya

'Sakarya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ağaççılar Köyü Pamukova Sakarya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Pamukova Ağaççılar Köyü - Ağaççılar Köyü Hakkında - Ağaççılar Köyü Tanıtımı - Ağaççılar Köyü Resimleri
  Köy Muhtarı: KADİR ÇAKIR

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0 264 5650002


  COĞRAFİ DURUM :

  Ağaçcılar Köyü; yaka adıyla anılan yörede,Samanlı Dağları’nın güneyinde Doruk, Sırakayalar, Atalanı ve Kıscak Tepe arasında ki mevkide kurulmuştur. Kuzeyde Eskiyayla Köyü,doğuda Kazımiye Köyü, güneyde Karapınar Köyü, batıda Kadıköy’ü ile komşudur. Köyün önemli dereleri; Seymendere ve Ercek deresidir.

  Köyün önemli mesire yeri olan, Kayabaşından ovaya bakıldığında; Pamukova ovası insanın ayakları altında sanki bir halı gibi görülür. Köyün önemli mevkileri Harmanlar, Erenler, Avgın, Mezarlık, Düztarla, Gocelliyeri, Goyak, Güvemçukuru, Körmencidoruğu, Köyüstü, Tommeşelik, Sırakayalar, Doruk, Dorukarkası, Tuzla, Yelce, Ercek deresi, Yanık, Arpatarlası, Karain, Kayabaşı, Kurtkayası, Mantaralanı, Kapıkaya, Köyaltı, Karakocalar, İsmelci töngüsü, Uzuntarlalar, Kıscak, Kısıkkaya ve Yazılıkaya gibi yerlerdir.

  KÖYÜN TARİHİ :

  Köyün kuruluş tarihi hakkında kesin bir bilgi yoktur. Ağaçcılar köyü adının nereden geldiği bilinmemekle beraber, köyün ilk kurucusu olan ailelerin ağaç işleriyle uğraştığı için bu ismin verildiği tahmin edilmektedir.

  Köyün kuruluşu hakkında iki rivayet vardır. Birincisi : Göynük tarafından gelen davar sahibi Türkmen beylerinden Molla Hacı Beyin davarlarını ve mallarını otlatmak için köye gelip yöreyi çok beğenmesi ve obasını buraya yerleştirerek burada ikamet etmesi neticesinde kurulduğu çevre yaşlılarının ifadelerinden anlaşılmaktadır. İkincisi Karaceyş Tekfuruna asi geldikleri için Karaceyş (Paşalar) Kalesinden kovulan ailelerin bu civardaki arazilere yerleşerek Ağaçcılar Köyünü kurdukları şeklindedir.

  Köyde tarihi eser pek yoktur. Ancak, 1972 Yılında yıkılan; tahminen 2 m. çapındaki kavak ağacı ve Karain adıyla anılan mağaranın eski çağlarda ve Bizanslılar döneminde para saklanan yer olduğu sanılması neticesinde bugün bile define arayıcıları tarafından çeşitli kazılar yapılan mağarası meşhurdur.

  EKONOMİK VE SOSYAL DURUM: Köy arazisinin engebeli olması nedeniyle köyde tarım gelişememiştir. Köy halkı geçimini zeytincilik, bağcılık, meyvecilik, küçük ve büyükbaş hayvancılık yaparak sağlamaktadır. Son yıllarda ceviz fidanı dikilerek, ceviz ağacı yetiştirmeye önem verilmektedir. Tarlalarında ürettiği buğday, arpa, mısır, nohut ve mercimek gibi tahıl ürünlerini kendilerine yetecek kadar üretirler. Köy halkı kışlık yakacak odununu Orman İşletme Şefliğinin izniyle köy ve civarındaki ormanlardan temin eder.

  Köyün okulu öğrenci sayısının yeterli olmamasından dolayı kapalıdır. Köy halkı arasındaki sosyal ilişkiler ve birbirleri arasındaki münasebetler gayet iyidir. Köyün küçük olması nedeniyle, köy sülaleleri genelde birbirinin akrabasıdır. Köyün başlıca sülaleleri şunlardır: Sofular, Bekirler, Ürfetler, Macarlar, Yukaklar, Yumuklar, Yakuplar, Mahmutlar, Bayramlar, Cırgalar, Çakırlar, Gocaeller, Karamustafalar ve Osmanalar gibi sülalelerdir.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ağaççılar Köyü Pamukova Forum Tarih
Ağaççılar Köyü Merkez Bolu Bolu Tanıtımı 2 Nisan 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş