Ağızboğaz Köyü Hakkında Bilgi Ayrancı Karaman

'Karaman Tanıtımı' forumunda SeLeN tarafından 25 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Ağızboğaz Köyü Hakkında Bilgi Ayrancı Karaman konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ayrancı Ağızboğaz Köyü - Ağızboğaz Köyü Hakkında - Ağızboğaz Köyü Resimleri - Ağızboğaz Köyü Tanıtım

  Plaka Kodu : 70
  Posta Kodu : 70500
  Telefon Kodu : 0 338
  Köy Nüfusu : 410
  Rakım :1033 (?)
  Bağlı Olduğu ilçe : Ayrancı
  İli : Karaman
  İlçe merkezine 15 km uzakta bulunan köy, batısında ilçe merkezi, doğusunda Berendi ve Ereğli, Kuzeyinde Böğecik, güneyde ise Üçharman (Divle) ile çevrilidir. Kabaktepe’nin yamacında 1913 yılında kurulmuştur.
  Geliri tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Yerleşim yerlerinin kıraç yanında düz arazileri Ayrancı Barajı’ndan sulanmaktadır. Geniş dağlık arazileri hayvancılığa elverişlidir. Saraycık yaylası en güzel yaylalarından birisidir. İçme suyu da buradan gelmektedir.
  Yörenin en eski içme suyu köye 10 km uzaklıktaki Kozlu Deresi’nden Salim Bey tarafından getirilmiş, böylece Cumhuriyet döneminin ilk hizmeti bu köye ulaşmıştır.
  Sosyal yönden gelişmiş köylerdendir. İlkokulun erken açılması okuma oranının yükselmesini sağlamıştır. Köyün yetiştirdiği ‘Eğitmen’ Mehmet TURAN ve Öğretmen İsmail TÜRKOĞLU’nun hizmetleri ve İvriz Öğretmen Okulunun katkıları ile köyün eğitim düzeyi yüksektir.
  Köye isminin verilmesi
  isimlerin birleşerek ‘Ağızboğaz’ olduğu söylenir.
  Kimilerine göre ise, köyün dört tarafını çeviren Kurtboğazı, Kirazboğazı, Karaboğaz ve Bağırsakboğaz’ının ağzında kurulmuş olmasından dolayı, köye ‘Ağızboğaz’ ismi verilmiştir.

  [​IMG]


  Ağızboğaz Köyüne Ait Resim ve bilgileri Bu başlık altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş