Ağız ve Dil Hastalıkları

'Ağız ve Diş Sağlığı' forumunda Dine tarafından 21 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Ağız ve Dil Hastalıkları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Phemphigoid-Likenoid Reaksiyon


  Phemphigoid


  Büllü phemphigoid olarak bilinen ve ciltte kabarcığa neden olan bir bağışıklık hastalığıdır. Kabarcık form antikorları dermis ve epidermis arasında bazal membran proteinlerin saldırısı sonucu gelişir. Ancak, ağır vakalarda kortikosteroidler ve immunosupressif ajanlar ile tedavi edilebilir.
  [​IMG]
  Phemphigoid, Phemphigus Vulgaris gibi daha agresif bir hastalık ile karıştırılmamalıdır. Phemphigus Vulgariste antikor saldırısında “desmogleins” denilen proteinler bulunur. Desmogleins cilt hücrelerini bir arada tutan proteindir. Phemphigoid teşhisi ve Phemphigus biyopsisi gerektirir.


  Likenoid Reaksiyon


  [​IMG]

  Düz plaklar beyazımsı bir halka ile çevrelenmiştir.  Liken Planus  [​IMG]


  Bu durum yanakların içini kaplayan beyaz bir dantel gibidir. Bu durum diğer koşullar ile değerlendirilmeli ve bir hekim tarafından karıştırılmamalıdır. Başka ciddi bir sorun olmadığından emin olunmalıdır. Genellikle bir ilaca karşı gelişen reaksiyon sonucu oluşur. Tedavi için beta blokerler ve hypoglycemics kullanılmalıdır.
  Oral Maksiller Fistül  [​IMG]


  Bu durum damak ile sinüs boşluğu arasında oluşan bir kanaldır. Bu durum enfeksiyon veya cerrahi bir komplikasyon sonucu gelişebilir. Cerrahi bir tedavi gerekir.


  Sialocele  [​IMG]


  Tükürük bezi kanalının blokajından kaynaklanmaktadır. Kanalı genişleten formlar tükürük kesesinde birikir. Tedavisi cerrahi eksizyon ile yapılır.


  Dil Üzerine Kitle Bankası  [​IMG]


  Bu oluşumlar bir mantar neden olur. Cerrahi bir tedavi gerekiri. Patoloji raporu istenir.

  Coğrafik Dil  [​IMG]

  Bu iyi huylu olmayan papillalardır. Bu durumun nedeni bilinmemektedir ve tedaviler güvenilir değildir.


  Lingual Hemanjiyom  [​IMG]

  Dilinin ucunda küçük bir peduncular hemanjiom oluşur. Lokal anestezi ile tedavi edilebilir.

  Stevens-Johnson Sendromu  [​IMG]


  Stevens-Johnson Sendromu (eritema multiforme) nadir görülen fakat ciddi bozukluktur. İlaçlar ve enfeksiyonlar neden olur. İçeriği antibiyotik, steroid olmayan anti-inflamatuar ajanlar, antikonvüülsanlar ve çeşitli enfeksiyonlar (baca, hepatit, herpes, tifo ve HIV ). Lezyon derinin büyük bölümünü etkileyebilir. Prognoz genellikle deri değiştirme ile % 1-5, iyi bir cilt ile % 10 dan azdır.

  Karsinom Dil  [​IMG]


  Bu hasta T1 (2 cm veya daha az olan) dil skuamöz hücreli karsinom.
   

Bu Sayfayı Paylaş