Ağız ve diş bakımı kaç yaşında başlamalı

'Ağız ve Diş Sağlığı' forumunda Mavi_Sema tarafından 9 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Ağız ve diş bakımı kaç yaşında başlamalı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ağız ve diş bakımı kaç yaşında başlamalı

  Süt dişleri geçici olduğu için çoğu kez ebeveynler tarafından önemsenmiyor. Oysa süt dişlerinin ihmal edilmesi, ileride daimi dişlerde de çeşitli sorunlara yol açabiliyor.

  [​IMG]

  Sağlıklı bir ağız ve dişler, sağlıklı bir yaşamın temel yapıtaşları arasında yer alıyor. Diş kontrollerine bebeklikten itibaren başlanmasının önemini vurgulayan Anadolu Sağlık Merkezi Diş Hekimi Ayça Neşve Kayabaşoğlu, bebeklerin ilk diş muayenesinin dişleri çıkmaya başladıktan sonra, genellikle altı ay ile bir yaş arasında yaptırılması gerektiğini söylüyor.

  "İlk diş hekimi ziyaretinin bu kadar erken başlamasının en önemli nedeni, hekimlerin bebeklik döneminde dişlerin nasıl temizlenmesi gerektiğini ebeveynlere göstermesidir. Ayrıca, halk arasında biberon çürüğü olarak da adlandırılan ve yanlış beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak oluşabilen erken dönem çocukluk çağı çürüklerinden çocukların korunabilmesi için küçük yaşta ağız diş muayenesinin yapılması büyük önem taşır."

  BEBEK AĞRI HİSSEDER Mİ?
  "Bu dönemde ağız diş muayenesi bebek, ebeveynin kucağında otururken ya da yatarken gerçekleştirilir. Bebeği korkutmamak için tüm hareketler yavaş ve nazikçe, genellikle hiçbir el aleti kullanılmadan yapılır. Bu sayede bebeğin ilk muayenesi ağrısız şekilde gerçekleşmiş olur" diyen Kayabaşoğlu, bebeklerde ağız ve diş bakımı ie igili merak edilen soruları şöyle yanıtlıyor:

  İLK MUAYENEDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
  İlk yaş muayenesinin amacı bebeğin diş sağlığı, koruyucu uygulamalar ve beslenme konularında ayrıntılı bilgiler vermektir. Çocuğun ağız içi muayenesinin ardından ebeveynlere muayene ile ilgili ayrıntılı bilgiler verirken çocukla ilgilenecek bir yakının da beraber olması rahat bir ortam sağlar.

  ÇOCUĞU DİŞ HEKİMİNE ALIŞTIRMAK İÇİN NE YAPILMALI?
  İlk muayeneden önce bu konuda yazılmış hikaye kitapları okunarak çocuklar ilk deneyime hazırlanabilirler.


  ÇOCUK NASIL HAZIRLANMALI?
  Tedavi öncesinde “korkma, hiç acımayacak” gibi cümleler kurmamak gerekiyor. Bu tür cümleler çocukların bilinçaltında acıyabileceği fikrini doğurabilir. Çocuk diş hekimi randevusundan sonra hediye ile ödüllendirilmemeli. Böylelikle muayeneler için rutin bir uygulama algısı yaratılabilir. Çocuğa geçmiş diş hekimi deneyimlerinden olumlu cümlelerle bahsetmek önem taşıyor. Eğer diş hekimine gitmeyi reddederse dişlerinin daha çok çürüyeceği ve sonrasında iğne yapılıp çekilmek zorunda kalabileceği gibi korkutucu cümleler kurulmamalı. Çünkü tüm bu işlemler, bir gün çocuğunuzun gerek duyabileceği tedaviler olabilir. Diş hekiminin dişlere bakmak dışında bir şey yapmayacağı konusunda çocuğa söz verilmemeli. Bırakın çocuk hekimi dinleyerek kendi izlenimleri ve hissettikleriyle bu durumun üstesinden gelsin. Zor bir tedavi yapılacak olsa bile, ilk ziyarette çocuk ile hekim arasında güçlü bir güven duygusu oluşursa bu deneyim kolaylıkla aşılabilir.


  İLK DİŞ HEKİMİ ZİYARETİNDE NELER YAPILIYOR?
  İlk muayenede ayna ve ışık yardımıyla çocuğun tüm dişlerine bakılarak var olan sorunlar ve tedavi yöntemleri belirleniyor ve ebeveyne bilgi veriliyor. En önemlisi diş sağlığı açısından beslenmede nelere dikkat edilmesi ve koruyucu uygulamalar hakkında ebeveynler bilgilendiriliyor. Bu işlemler yapılırken kullanılan tüm aletler çocuğa tanıtılıyor ve bazı aletleri onların denemesine izin veriliyor. İlk muayenede canı yanmayan, hatta oynanan oyunlar sayesinde odadan mutlu ayrılan çocuk bir sonraki randevuya çok daha rahat geliyor.

  AİLEDEN BİRİNİN YANIDA OLMASI GEREKİR Mİ?
  Dikkatleri çok kolay dağılabildiği için bazen tedavi başladığında, çok küçük yaştaki çocuklar dışında, ailelerin bekleme salonlarında kalması daha uygun olabiliyor. Bu nedenle ebeveynlerin çocuklarına tüm tedavi süresince yanlarında olacakları konusunda bilgi vermemeleri, tedavinin seyri açısından önem taşıyor.Ebeveynler eğer tedavi süresince mutlaka çocuklarının yanında olmak istiyorlarsa, mümkün olduğunca çocukla sözlü iletişim kurmamaya çalışmalılar. Özellikle “acıyor mu?” gibi sorular çocuğun uyumunu olumsuz yönde etkileyeceği unutulmamalı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ağız diş bakımı Forum Tarih
Ağız ve Diş Bakımının Önemi Ağız ve Diş Sağlığı 6 Aralık 2010
Ağız ve diş bakımında 30 hata Ağız ve Diş Sağlığı 13 Mayıs 2009
Agız ve dıs bakımında dogrular ve yanlıslar Ağız ve Diş Sağlığı 17 Nisan 2009
Ağız ve diş bakımında Yapilan 30 hata Ağız ve Diş Sağlığı 9 Şubat 2009
Ağız ve Diş Sağlığı Yazı Örneği Ağız ve Diş Sağlığıyla İlgili Yazı Ağız ve Diş Sağlığı 30 Eylül 2013

Bu Sayfayı Paylaş