Ağız Sağlığında Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

'Ağız ve Diş Sağlığı' forumunda NeslisH tarafından 22 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Ağız Sağlığında Doğru Bildiğimiz Yanlışlar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Diş hekimliğindeki hızlı gelişmeler ve bunların ağız ve diş sağlığına olan olumlu etkilerine rağmen birçoğumuz halen kulaktan dolma bilgileri uyguluyoruz. Halk arasında doğru olduğuna inanılan birçok bilginin aslında yanlış olduğunu belirten Plusdent Diş Kliniği’nden Diş Hekimi Onur Öztürk ağız ve diş sağlığı konusunda doğru bildiğimiz yanlışları ve yaptığımız hataları anlattı.

  Yanlış: Dişleri sert bir şekilde fırçalamak parlamasına neden olur

  Dişleri sert fırçalamak; dişleri temizlemek, parlatmak yerine dişlerin mine tabakasında aşınmalara neden olur. Dişlerin mine tabakasının aşınması sonucunda da alttaki sarı tabaka ortaya çıkar ve dişler daha sarı gözükür. Ayrıca sert fırçalamak, dişlerde hassasiyete ve diş eti çekilmesine neden olur.

  Yanlış: Eğer dişlerimde görülen bir problem yoksa diş hekimini ziyaret etmeme gerek yoktur.

  Dişlerinizde görünen bir problem olmaması diş hekiminize yapacağınız genel kontrollerinizi aksatmanız için bir neden değildir. Bireylerin dişlerinde hissedilen bir rahatsızlık duymadıkları takdirde diş hekimi ziyaretlerini ertelediklerini ancak bu durumda diş hekimlerinin erken teşhiste bulunamayıp hastaların daha büyük problemlerle karşı karşıya kaldıklarını belirten Plusdent Diş Kliniği’nden Diş Hekimi Onur Öztürk altı ayda bir yapılacak olan diş hekimi ziyaretlerinin ağız ve diş sağlığı için oldukça önemli olduğunu ve ertelenmemesi gerektiğini vurguluyor.

  Yanlış: Ailemin dişleriyle ilgili problemi yok dolayısıyla benimde endişe etmeme gerek yok

  Ağız ve diş sağlığında genetik özellikler küçük bir rol oynar. Ağız ve dişlerinizin sağlığı sizin onlara ne kadar iyi baktığınızla, ağız ve diş bakımınızı ne kadar düzenli yaptığınızla alakalıdır.

  Yanlış: Dişlerimi günde bir kereden fazla fırçalamak diş mineme zarar verebilir

  Dişlerinize ve dişetlerinize hasar vermemesi için birçok diş hekimi yumuşak diş fırçaları önerirler. Böyle fırçalar kullandığınız sürece dişlerinizi günde iki kere fırçalamadan dolayı bir problemle karşılaşmazsınız.

  Yanlış: Dişleri beyazlatmak için karbonatla fırçalamak gerekir

  Dişleri karbonatla fırçalamak beyazlatmanın aksine dişin mine tabakalarını çizer ve aşındırır. Bunun sonucunda; dişin parlaklığı gider ve dişler daha kısa zamanda renkleşmeye başlar.

  Yanlış: Yemeklerden sonra şekersiz sakız çiğnemek diş fırçalamak kadar etkilidir

  Yemeklerden sonra şekersiz sakız çiğnemek dişlerinizi temizlemek, nefesinizi ferahlatmak gibi etkileri olsa da plakları temizlemede dişlerinizi fırçalamanın yerini alamaz.

  Yanlış: Eğer dişiniz ağrıyorsa ağrıyan dişinizin üstüne asprin ya da kolonya koyun

  Ağrıyan dişinizin olduğu bölgeye asprin ya da kolonya koymak “alkol, asprin yanığı” denilen komplikasyonlara neden olur.

  Yanlış: Diş beyazlatma diş minesine zarar verir

  Diş hekimliğinde kullanılan son teknolojiler sayesinde artık dişlerinize yapılacak olan estetik uygulamaların çok kolay ve son derece güvenli olduğunu belirten Diş Hekimi Onur Öztürk estetik uygulamalardan diş beyazlatma işlemini yaptırmak isteyen hastaların bunu diş hekimi kontrolünde güvenle yaptırabileceklerini, diş beyazlatma da kullanılan yöntemlerin diş hekimi kontrolünde yapıldığında diş minesine zarar vermediğinin altını çizmektedir.
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  paylaşım için teşekürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ağız Sağlığında Doğru Forum Tarih
Önleyici tedavinin ağız ve diş sağlığındaki önemi Ağız ve Diş Sağlığı 3 Nisan 2010
Ağız sağlığında Yapilan Yanlislar Ağız ve Diş Sağlığı 22 Mart 2009
Kara Yağız Nedir Kara Yağız Ne Demektir FrmArtuklu TatLı SöZLük 18 Aralık 2013
Ağız ve Diş Sağlığı Yazı Örneği Ağız ve Diş Sağlığıyla İlgili Yazı Ağız ve Diş Sağlığı 30 Eylül 2013
Ağızda Sindirim Nasıl Gerçekmektedir Ağız ve Diş Sağlığı 13 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş