Ağız kuruluğu ilacı kanser için umut oldu

'Ağız ve Diş Sağlığı' forumunda NeslisH tarafından 25 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Ağız kuruluğu ilacı kanser için umut oldu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar

  [​IMG]Dünyanın değişik ülkelerinde 30 yıldır özellikle ağız kuruluğuna karşı kullanılan ''Sulfarlem'', sigaranın yol açtığı akciğer kanserine karşı mücadelede umut verdi.

  Amerikan Kanser Araştırma Kurumu'nun San Francisco'da yapılan genel kurulunda sunulan araştırmaya göre, ilaç, uzun süre sigara kullananlarda görülen akciğer kanseri öncesi belirtiler üzerinde etkili bulundu.

  İlacın, 6 aylık kullanım sonunda kanser riskini yüzde 22 oranında azaltabildiği kaydedildi. Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından desteklenen ve 101 sigara tiryakisi ile sigarayı bırakmış olanlar üzerinde denenen ilacın, eski tiryakilerde daha iyi sonuç verdiği gözlendi.

  Uzmanlar, akciğer kanseri vakalarının yarısına eski sigara tiryakilerinde rastlandığını, ilacın bu gruptakilerde kanser riskini azaltabilmesinin sevindirici olduğunu açıkladılar.

  Yapılan araştırmada, kanser öncesi belirtiler saptanan deneklerin bir bölümüne Sulfarlem, diğerlerine ise placebo verildi.

  6 ay süren araştırma sonucunda, Sulfarlem verilen hastalarda kanser öncesi belirtilerin yüzde 32 oranında kansere dönüştüğü saptanırken, bu oran hiçbir etkisi olmayan placebo verilenlerde yüzde 54 olarak görüldü.

  İlacın yan etkileri bulantı, diyare ve alerjik deri reaksiyonları olabiliyor. İlacın, uzun üre sigara kullananlarda çok düşük miktarda bulunan Glutatyon S-transferaz (GST) enziminin oranını artırarak etkili olduğubelirtildi. Sulfarlem'in akciğer kanseri hastalarında kullanılabilmesi için, daha ayrıntılı araştırmaların yapılması gerekiyor.

  Kaynak:AA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ağız kuruluğu ilacı Forum Tarih
Kara Yağız Nedir Kara Yağız Ne Demektir FrmArtuklu TatLı SöZLük 18 Aralık 2013
Ağız ve Diş Sağlığı Yazı Örneği Ağız ve Diş Sağlığıyla İlgili Yazı Ağız ve Diş Sağlığı 30 Eylül 2013
Ağızda Sindirim Nasıl Gerçekmektedir Ağız ve Diş Sağlığı 13 Ağustos 2013
Ağız Nedir Ağzın Özellikleri Nelerdir Ağız Bölümleri Resimli Bilgi Eğitim Bilgileri 12 Ağustos 2013
Kağızman Halk Eğitim Merkezi Hakkında Bilgi Kars Kars Tanıtımı 16 Aralık 2012

Bu Sayfayı Paylaş