Ağız kokusu için 10 öneri

'Ağız ve Diş Sağlığı' forumunda NeslisH tarafından 15 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Ağız kokusu için 10 öneri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  SAMSUN (İHA) - Samsun Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Erhan Sarı, 10 ayrı önlem ile ağız kokusunun giderilebileceğini belirterek, "Diş çürükleri, diş eti iltihabı giderilmeli, eskimiş protez ve köprüleri kontrol ettirin, sakız çiğneyin, tarçın kullanın, ağız kurumasını önleyin, basit şeker tüketimini azaltın, lokmaları iyi çiğneyin, diş ipi kullanın ve sigara kullanmayın" dedi.


  Samsun Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Sarı, dişlerin ve diş etlerinin korunması gerektiğini, diş çürükleri, diş eti iltihaplarının ağız kokusunun önemli nedeni olduğunu ifade ederek, ağız içi herhangi bir enfeksiyonun bakteri üremesini artıracağı için daima ağız kokusuna neden olduğunu, bu nedenle diş hekimlerinin önerilerinin mutlaka dinlenmesi gerektiğini kaydetti. "Ağızda var olan protez ve köprüleri kontrol ettirin, ağız içinde var olan eskimiş köprü ve protezde zamanla gıda birikmesine yol
  açacağından kötü kokulara neden olabilir" diyen Sarı, "Bu durumlarda yenilenmesi gerekenleri değiştirmeli, eksik olan dişlerin yerleri için gerekli tedavileri yaptırmalısınız. Sakız çiğnenmeli. Ağız kokusu ile savaşmanın en güçlü yoludur. İçeceklerde ve uygun yiyeceklerinizde tarçın kullanılabilir. Tarçın ağız içi bakterilerle mücadelede önemli bir silahtır. Eğer varsa tarçınlı şekersiz sakızlar da uygun bir öneri olabilir. Daha fazla su için. Özellikle yaşla artan vücut kuruması pek çok yönden dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Çok su içmek onlarca diğer yararının yanında dilin kurumasını da önleyerek ağız kokusu ile mücadelede önemli bir silah olarak kullanılabilir. Asla burnunuz tıkalı uyumayın. Sinüzit gibi hava yolu rahatsızlıkları ve burun tıkanmasına neden olan diğer durumlar geceleri ağızdan nefes almamıza neden olur" dedi.

  Basit şeker tüketiminin mutlaka azaltılması gerektiğini dile getiren Sarı, "Beyaz un, beyaz şeker, glukoz/fruktoz şurubu ile tatlandırılmış tüm hazır gıdalar ağız içindeki bakteriler için inanılmaz bir hazinedir. Bu tür şekerleri çok kolay kullanarak hızla çoğalırlar. Lokmalar iyi çiğnenmeli, bu sayede yiyeceklerle tükürük salgısı iyice karışır ve ağızda yemek parçası kalma olasılığı düşer. Daha çok çiğneme hareketi daha çok bakterinin yerinden koparak mideye gitmesine yardımcı olur. Diş ipi sayesinde
  fırçanın çıkaramadığı yerlerdeki bakteri ve yemek artıkları sökülebilir. Özellikle diş gövdeleri arasındaki dar bölgelerde biriken yemek artıkları hızlı bakteri çoğalmasına neden olabilir" ifadelerini kullandı. Sarı, sigara içmenin ağız kuruluğuna neden olduğundan ağız kokusu oluşturduğuna da dikkat çekti.
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  ağız kokusu nasıl giderilir - ağız kokusuna çözüm
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ağız kokusu için Forum Tarih
Ağız Kokusu İçin Bitkisel Öneriler Ağız ve Diş Sağlığı 20 Eylül 2011
Ramazan’da Diş Sağlığı ve Ağız Kokusu İçin Öneriler Ağız ve Diş Sağlığı 19 Haziran 2011
Ağız Kokusu İçin Bitkisel Çözüm Ağız ve Diş Sağlığı 15 Mayıs 2011
Ağız Kokusundan Kurtulmak İçin Öneriler Ağız ve Diş Sağlığı 7 Temmuz 2010
Ağız kokusuna kesin çözüm için... Şifalı Bitkiler 31 Ocak 2009

Bu Sayfayı Paylaş