Ağız kokusu hastalık habercisi olabilir

'Ağız ve Diş Sağlığı' forumunda HÜZÜN_LÜ tarafından 20 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Ağız kokusu hastalık habercisi olabilir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  1- Dişetleri: Genellikle bir çoğumuz ağzımızın içinde yer alan bakterilerden endişelenmeyiz ama kötü olasılıkla bakteriler diş eti ceplerinde birikebilir. Bu da; şişme, kabarma, kanama ve kemik kaybına sebep olur. Bunun sonucunda dişinizi kaybedebilir veya düşürebilirsiniz.

  Diş eti hastalığı olan kişiler (periodontal ve diş eti iltihap) 500 çeşit bakteriyi ağzında bulundurabilir.Bu bakteriler küçük kan damarlarına girebilirler, oradan da vücudun diğer bölgelerine ulaşabilirler. Böylelikle toksinleri yayabilir , damarlara ve organlara hücüm eden inflamatuar kimyasalları tetikleyebilirler. Dişeti hastalıkları ve diş kaybı günümüzde koronor damar hastalığı, endokardin inflamasyonu, akciğer iltihabı, diyabet ve inme gibi rahatsızlıkların habercisi olarak bilinmektedir.

  Periodontal (diş etlerinde bulunan) bakteriler, erken doğum ve düşük tehlikesi yaşamış olan kadınların ağızlarında ve amniyotik sıvılarında da saptanmış olup, bebeklerde düşük doğum kilolarına etki eden faktörler arasında da yer alabilmektedir.
  2-Nefes Testleri:
  Nefes kokunuz aslında size birçok şeyi söylüyor olabilir. Kötü kokan nefese % 90 dan fazlası, takma dişler ve dilin altındaki diş eti ceplerinde yaşayan bakteriler sebep olur. Ağız kanseri, akciğer kanseri, bazı kan kanserleri (lösemiler) ve Sjögren sendromu gibi ağız kuruluğu sendromları bakterilerin fazla üremesine neden olduğu gibi bu da beraberinde nefes kokusunu getirir. Bazen de bir sistemik hastalık, ağızda belirgin kimyasal kokulara neden olabilir.

  • Tatlı ve meyve tadında koku kontrolsüz şeker hastalığını gösterir.
  • Amonyak kokusu karaciğer rahatsızlığını gösterir.
  • Balık gibi idrar kokusu kronik böbrek yetmezliğini gösterir.
  • Dışkıya benzer koku ise bağırsaklarda ki tıkanmayı gösterir

  Nefesinizin kokusunu anlamak için, güvendiğiniz bir arkadaşınıza sorun ya da elinizi yalayıp, salyanızı koklayın. Birinin nefesi kötü kokuyorsa ve bunu söylemiyorsak, aslında sağlıklarını tehlikeye atıyoruz demektir.

  3-Dilimizdeki Uyarılar:
  Dildeki değişiklikler de bazı hastalıkların uyarıcısı olabilir. Soluk, yumuşak , yassı ve zaman zaman gevşek bir dil, demir ve B12 eksikliğine işaret edebilir ki bu da genel kan düzensizliği ve demir eksikliğine bağlı aneminin habercisidir.

  Crohn hastalığı ve ülseratif koliti olan kişilerin ağızlarında minik yaralar tespit edilebilir. Dil, koyulu açıklı bölgeleri olan coğrafi bir haritaya benziyorsa, bu durum Psoriasis (sedef hastalığı) veya Diskoid Lupus Eritematozus (kronik deri veremi) gibi otoimmün bozukluklara işaret edebilir.

  Ağızda sık sık tekrarlanan aftlar, Yeast Kandida enfeksiyonunun aşırı fazlalaşması olan pamukçuğa işaret edebilir ve bu da diyabet hastalığının (şeker hastalığı) belirtisi olabilir. Dilin çilek gibi kızarıp şişmesi ve üzerinde beyaz bir tabaka ile büyük kırmızı yumruların oluşması, Kawasaki hastalığının belirtisidir.

  4-Dişimizin Söyledikleri:
  Dişlerde satine çatlaklar diş gıcırtmasına sebep olur ki bu da uyku bozukluklarına ve ya zihinsel strese sebep olabilir. Bulimia olan kişilerde, mide asit saldırılarından kaynaklanan kusmalardan dolayı ön dişlerde mine kaybı meydana gelir.

  Ağız Sağlığınızı Koruyun!

  İyi bir ağız hijyeni programı uygulamak, diş ve dişeti sorunlarınızın ilerlemesine izin vermeden müdahale etmek, ağız sağlığının temel unsurlarıdır. El becerileri azalan kişiler diş bakımlarını yeterli seviyede sürdürebilmek için bazı değişiklikler yapmak durumunda kalabilirler. Elektrikli diş fırçaları, titreşimli dişeti masaj aletleri ve dental su püskürtücüleri bu çerçevede faydalı olabilecek aletlerdir. Özellikle hamile kalmayı planlıyorsanız veya kemoterapi tedavisi görüyorsanız, bu durumlar ağızda oluşabilecek bakterilere yönelik bağışıklığı azaltarak ağız yaralarına neden olabileceği için, düzenli olarak diş hekimine görünmek son derece önemlidir.

  Nefes kokması, diş eti problemleri için bazı öneriler ve diş bakımı için ipuçları:

  • Ağız sağlığını için her fırsatı araştırın
  • Sabah ve akşam yemeklerden sonra yumuşak bir diş fırçası ile dişlerinizi fırçalayın ya da Afrika çiğneme dalı kullanın. Bu dallar binlerce yıldır kullanılmak ta; anti mikrobik olduğunu ve bakterileri öldürdüğünü öğrenilmiştir.
  • Dili boydan boya temizleyecek bir dil fırçası kullanın. Böylelikle bakterilerin sebep olduğu kötü kokulardan kurtulabilirsiniz.
  • Antiseptik bir ağız gargarası kullanın.
  • Dişeti ve diş arasını temizlemek için diş ipi kullanın
  • Ağzınız kuru kalmasın ve ağızdan nefes almamaya gayret edin
  • Nefes kokusu kontrolü için yeşil kakule, karanfil, maydanoz ya da guava kabukları ya da sakız çiğnemeyi deneyin.
  • Düzenli dişçiye gidin.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ağız kokusu hastalık Forum Tarih
Ağız Kokusu Hangi Hastalıkların Habercisidir? Ağız ve Diş Sağlığı 23 Mayıs 2011
Ağız Kokusu İçin Bitkisel Öneriler Ağız ve Diş Sağlığı 20 Eylül 2011
Ağız Kokusunu Önlemenin Yolları Ağız ve Diş Sağlığı 29 Temmuz 2011
Ramazan’da Diş Sağlığı ve Ağız Kokusu İçin Öneriler Ağız ve Diş Sağlığı 19 Haziran 2011
Ağız Kokusu - Ağız Kokusu Nedir? Ağız ve Diş Sağlığı 23 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş