Ağızören Köyü Merkez Kütahya

'Kütahya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 10 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ağızören Köyü Merkez Kütahya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ağızören köyü bilgileri - ağızören köyü tanıtım - ağızören köyü resimleri  Ağızören, Kütahya ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihçe

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Ancak köy çevresinde ilk çağ medeniyetlerinin izleri ortaya çıkarılmıştır. 2009 yılında SLİ (Seyitömer Linyit İşletmesi) sahası içinde, Arslanlı ve Ağızören köyleri arasında yapılan yapılan kömür kazıları esnasında Tunç döneminde proto Hitit ve geç Roma uygarlıklarına ait höyükler bulunmuş ve bu kazılarda o dönemlere ait buluntular ortaya çıkarılmıştır.[1]

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Kütahya merkezine 26 km uzaklıktadır. Seyitömer Linyit İşletmesi kömür havzası içinde kalmaktadır.


  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 310
  2000 305
  1997 273

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün diğer geçim kaynağı linyittir. Tarım sahası SLİ kömür ve döküm sahası içindedir. Arazisinin bir kısmı kamulaştırıldığından tarım arazisi ve tarım üretimi azalmıştır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ama şu anda kullanılamamaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalttır. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır. İmam lojmanı ve köy misafirhanesi 1999 yılında hizmete geçmiştir.

  Kaynak / yerel net

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş