Ağılyolu Köyü Göle Ardahan

'Ardahan Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 10 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ağılyolu Köyü Göle Ardahan konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ağılyolu Köyü Göle - Ağılyolu Köyü Hakkında - Ağılyolu Köyü Tanıtımı - Ağılyolu Köyü Resimleri

  Ardahan
  Bilgiler
  Nüfus 734 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 75700
  Alan Kodu 0478
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
  İl Ardahan
  İlçe Göle
  Web Sitesi

  Arpaşen, Ardahan ilinin Göle ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyümüzün adı Arpaşen olup Ermenice "Güneşliköy" anlamına gelir. Halk arasında "Armesin", "Arpişin", "Arpeşen", "Arpaşen" olarak söylenir. Köyümüze eski Kars Milletvekili Kemal Kaya tarafından "Ağılyolu" ismi verildi. Fakat bugün yeniden köyümüzün ismi "Arpaşen" olarak anılmaktadır.

  Köyümüzün en eski ailelerinden olan Evliya Oğlu Meto Bey, Osmanlı padişahının fermanıyla yurtluk olarak köyümüze yerleştirtırmıştır Daha sonra köymüze Osmanılılara sadık olan Elazığ, Mardin, Diyarbakır ve çeşitli yerlerden getirilen Kürt aileler yerleştiridi.Arpaşen köyünde Duzolar olarak anılan ve bugün Düz soyadını taşıyan Duzo ailesidir.düzolardan olan şakir bey ve pelolardan şükrü bey,ŞÜKRÜ KAYA TİKOŞLU ABDLLAHE GULİZARE ŞAKİRE DÜZO GÖLENIN KURTULUŞUNDA BÜYÜK KATKIDA BULUNMUŞTUR

  KÖYÜMÜZDE KULLANLAN SOYADLARI:ŞEREFOĞLU, TOPRAK, DURSUNOGLU, YAĞCI,DÜZ,KAYA, KARAKOÇ,ÇİFTÇİ,YILDIRIM,ÖZTÜRK,KAYNAK,TOKA,HEVEŞ,G ÜNEŞ,TAVŞAN,RENÇBER,RECEPOĞLU,TANIŞ,TAŞÇİ,CANBAZ,M ARANGOZ,YILDIZ,TAN,ÇELİK,ŞİMŞEK,ŞEN.

  Kültür

  Köyde çeşitli kültürlerde aileler yaşamaktadır. Osmanlı arşivlerinde Meto Bey ismi geçmektedir. Daha sonra Ermeni asıllı fakat müslüman olmuş aileler, Ahıka Türkleri, Kürt, Terekeme ve Zazalar yaşamaktadır. Bu ailelerin tümü Kürtçe konuşmaktadır. Başlıca yemekleri, haşil, xengel, bişi, katmer, mafiş, broş kebabi ve kaz etiyle yapılan çeşitli yemekler sayılabilir.
  Coğrafya

  Ardahan iline 49 km, Göle ilçesine 31 km uzaklıktadır.KUZEYİNDE YASAMAL DAĞI ,DOĞUSUNDA GELIN DAĞI,ARASINDA KÖY YAYLASI BULUNMAKTADIR BU İKİ DAĞ ARASINDA KIZIL GEDİKTEN HOÇUVAN OVASINA İNİLMEKTEDIR, KÖY DÜZ BİR OVAYA YAYLMAKTADIR KÖYÜN GÜNEYINDE KURUMUŞ BİR GÖL GÜNÜMÜZDE ÇAYIR OLARAK KULANILMAKTADIR.KÖY YAYLASININ KARŞISINDA ZİYARET TEPESI BULUNMAKTADIR.[GÜNEYINDE,YAĞMUROĞLU,MOLLAHASAN, GÜLÜSTAN, DOĞUSUNDA,ÇOBANKÖY,BATISINDA ÇARDAKLI,VARGINIS,KUZEYINDE ÜÇKİLİSE,ARPAŞEN KÖYÜ GÖLE OVASININ DOĞUDAKI BAŞLANGIÇ NOKTASIDIR
  İklim

  Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2009 bilinmiyor
  2007 769
  2000 734
  1997 756
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.


  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - soner RECEPOĞLU
  2004 - Yunus Düz
  1999 - Turgut Güven
  1994 soner recepoğlu
  1989 - turan recepoğlu
  1984 - ŞAKİR DURSUNOĞLU

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak 8 yıllık ilköğretim okulu eğitime devam edilmektedir. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur sağlık ocağı 2 hemşiresiyle faliyettedir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  Kaynak:Vikipedi Ansiklopedisi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ağılyolu Köyü Göle Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş