Ağılkaya Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ağılkaya Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Ağılkaya Köyü - Ağılkaya Köyü Hakkında - Ağılkaya Köyü Resimleri - Ağılkaya Köyü Tanıtım  Köyümüzün Tanımı

  Sivas Merkez ilçesine bağlı olan köyümüz Sivas'ın güneydoğusuna düşmektedir. Sivas'a 32 km. uzaklıkta olan köyümüz kayalıklı yamaç bir arazide kurulmuştur. Sürekli göç vermesinden dolayı 60-70 hanelik köy 25 haneye düşmüştür. Büyük çoğunluğu İstanbul olmak üzere Sivas'a ve hatta yurt dışına göçenler oralarda ikamet etmektedirler. Köyümüzün toplam nüfusu 2000-2500'ü bulmaktadır. Ancak köyde devamlı ikamet eden 150-160 civarında bir nüfüus kalmıştır. Köyümüzde yaşayanların geçim kaynağı çiftçilik ve hayvancılıktır. Köyümüzün geniş bir arazisi olmasına rağmen fazla sulak arazilerin olmamasından dolayı buğday, arpa ve yulaf gibi tarım ürünleri ekilmektedir. Fazla ağaç ve yeşillik olmayan köyümüzde kavak ağacından başka bir ağaç pek bulunmamaktadır. 4 km. ileride nahiyemiz Karayün bulunmaktadır. Köyümüzün yolu vardır. Karayün'e kadar satıh asfalt, Karayün'den sonra 4 km.lik yol stabilizedir. Köyümüzde elektrik vardır, telefon vardır, içme ve kullanma suyu bulunmaktadır. 4 adet köy çeşmesinden akan suları evlere almışlardır ve sular şuan itibariyle evlerde mevcuttur. Buna mukabil Acı Pınar diye tabir ettiğimiz çeşmeler yani hayvanların içtiği acı sular köy çeşmelerinden devamlı akmaktadır. Köyümüzde sağlık ocağı yoktur, PTT yoktur. Okul vardır ancak kapalıdır. Taşımalı eğitim sisteminden dolayı çocuklar Karayün İlköğretim Okulu'nda okumaktadır. Okul şuan itibariyle harabe durumdadır. Aynı şekilde çevre köyler de taşımalı eğitim kapsamında olup okulları kapalıdır. 30-35 sene önce evler taş, toprak ve kerpiçtendi. Yeni yeni yarı kerpiç yarı beton, bazen de tamamen beton evler yapılmıştır. Köyümüzün kısaca tanımı bu ahvaldedir. Benim görebildiklerim bunlardır.

  Köyümüzün Tarihi

  Bundan 35-40 sene önce Hafik'e bağlı olan köyümüz 1965-70 yıllarında sanırım Sivas Merkez'e bağlanmıştır. Köyümüzün eski ismi Pağaç'tır. 1970'li yıllarda köyümüzün adı Ağılkaya köyü olarak değiştirilmiştir. Ancak eskiler halen Pağaç diye söylerler. Pağaç'ın ne manaya geldiğini araştırdım. Pağaç'ın bir çeşit ekmek veya börek türü bir yiyecek olduğunu öğrendim. Hatta şöyle bir atasözü var: "Değirmenden gelen pağaç getirir."
  Köyümüzün resmi bir tarihi yoktur. Muhtarlıktam araştırdım bulamadım. Büyüklerimize ve bilenlere sordum. Köyümüzün tam olarak nezaman kurulduğunu bilen yoktur. 500 sene kadar geriye gitmişler ancak yinede sonuna ulaşamamışlar. Rivayetlere göre belki 600 belki 700 bin sene önce kurulmuş köyümüzün bulunduğu yere iki aile (veya daha fazla) aile gelmiş ve orada kalmışlar. Böylece köy oluşmuş. Köyümüzün çok eski bir köy olduğunu mezar taşları gösteriyor. Daha fazla bilgisi olan varsa bu konuda forumlara yazsınlar, değerlendirelim. Benim görebildiklerim bundan ibarettir. En doğrusunu Allah bilir.

  Köyümüzün Cografi Durumu


  Köyümüz Sivas'ın güney doğusuna düşmektedir. Köyümüzün güneyinde Tecer dağları yer almaktadır. Yine doğusunda Gürlevük dağı diye bildiğimiz yüksekçe bir dağ vardır. Bu dağın karı hiç eksik olmaz Bu dağın eteğinde bir çok komşu köyleri mevcuttur. Köyümüzün kuzeyinde ise kayalıklar ve dört km ileride bağlı olduğumuz Nahiyemiz Karayün köyü mevcuttur. Yine batımızda Yavu köyü ve Tahtıkement köyü bulunmaktadır. Bu köylerle sürekli komşuluk ilişkilerimiz devam etmektedir. Köyümüzün arazisi düzlük bazen engebeli kırsal arazisi vardır. Yazın kurak geçen iklimi kışın soğuk ve yağışlıdır. Köyümüz ilimiz Sivas'a 32 km uzaklıktadır. Geçimini çiftçilikle yapan köylülerimiz genel olarak Buğday, Arpa ve Yulaf gibi tahıl ürünleri ekerler.


  Muhtarlık İletişim ve Altyapı Bilgileri  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]


  Köyünüze Ait Resim ve bilgileri Bu başlık altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ağılkaya Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş