Açlığın Zeka üzerindeki Etkisi Nedir

'Zeka Soruları ve Bilmeceler' forumunda Mavi_Sema tarafından 30 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Açlığın Zeka üzerindeki Etkisi Nedir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Açlığın Zeka üzerindeki Etkileri nelerdir
  Açlığın zeka üzerinde olumlu etkileri

  Farelerle yapılan deneyler sonucunda, boş mideye karşı bir reaksiyon olarak üretilen grelin hormonunun, öğrenme yetisini ve belleği güçlendirdiği anlaşıldı. Açlık hormonu, öğrenmeden sorumlu beyin bölgelerindeki sinir hücrelerine yerleşerek, diğer sinir hücreleriyle yeni bağlantılar kurmalarını tetikliyor. Araştırmacıların görüşüne göre bu etki, beden ihtiyacının, beyin fonksiyonları üzerindeki rolünü göstermekte.
  Grelin, mide mukozasındaki hücreler tarafından üretilmekte ve kan dolaşımıyla beyne ulaşmakta. Daha önceki araştırmalarla, hipotalamusta oluşan iştah açısı etkinin dışında, hormon, örneğin hipofizdeki çeşitli büyüme faktörlerinin üretimini de arttırdığı öğrenilmişti.
  Ancak bu sinyal molekülü, diğer beyin bölgelerinde de yerleşebildiği için araştırmacılar uzun bir süredir grelinin başka işlevleri de olabileceğini düşünüyorlardı.
  Bunlardan birini şimdi Yale Üniversitesi'nden Tamas Horvath buldu.
  Yeni anıların oluşmasından ve kalıcılığından sorumlu hipokampüste, grelin hormonu sinir hücreleri arasındaki iletişimi uyarıyor. Açlık hormonuyla ilgili geni taşımayan farelerin hipokampüsündeki sinaps oranı, genetik değişimden geçirilmemiş farelere göre %25 daha az. Ancak bu fark genetik değişimden geçirilmiş farelere grelin aşılandığında yok oluyor. Bu biyolojik değişimler öğrenme yetisi ve belleğe de yansımakta.
  Grelin hormonundan yoksun olan fareler labirentteki yolları daha yavaş öğrendikleri gibi öğrendiklerini de hatırlamakta zorlanıyorlar. Bu da hayvanların aç karnına daha iyi öğrendikleri anlamına gelmekte. Sonuçta acil durumlarda yeni besin kaynaklarının bulunabilmesi için beynin daha iyi çalışması gerekir. Araştırmacılar grelin hormonunun insanda da benzer şekilde etkidiğini tahmin ediyorlar. Bu tahminin doğru çıkması halinde kilolu insanlarda açlığı grelin sistemiyle önleme yönteminin üzerinde yeniden çalışılması gerekecek.

  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Açlığın Zeka üzerindeki Forum Tarih
Karnının Doymayacağı Yere, Açlığını Bildirme Atasözünün Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 13 Aralık 2011
Utangaçlığın da bir dönemi var: 3-6 yaş Çocuk Sağlığı ve Bakımı 20 Aralık 2009
Başarı için çalışmak mı zeka mı önemli münazara Sorular ve Cevaplar 23 Kasım 2016
Zekat kimlere farzdır ve kimlere verilir Oruç-Hac-Zekat 3 Aralık 2014
Başarıda Zeka mı çalımak mı önemli münazara kısa Eğitim Bilgileri 6 Haziran 2014

Bu Sayfayı Paylaş