Açai, Güçlü Antioksidan Özelliği sayesinde şimdi de kozmetik dünyasında

'Güzellik & Bakım' forumunda Mavi_Sema tarafından 5 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Açai, Güçlü Antioksidan Özelliği sayesinde şimdi de kozmetik dünyasında konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Açai, güçlü antioksidan özelliği sayesinde şimdi de kozmetik dünyasında

  Amazon yerlileri tarafından çok iyi bilinen ve asırlardır el üstünde tutulan bu mor renkli meyvenin ünü artık tüm dünyaya yayıldı. Açai'nin (asai diye okunuyor) şöhretini anlamak için internete bir göz atmanız yeterli, özellikle Amerika'da tam bir açaimanya başlamış durumda. Ülkenin sağlık ürünleri satan tüm mağazalarında tazesinden kurusuna, suyundan yağına kadar her formda karşınıza çıkıyor. Peki, son zamanlarda kremlerin içine de girmeyi başaran bu süper meyve, gerçekten kazandığı şöhreti hak edecek kadar 'süper' mi?

  Açai, vitamin ve mineraller açısından oldukça zengin bir kaynak. Antioksidan özellikleri de son derece etkileyici. 2006 yılında ORAC seviyesi (antioksidan miktarını gösteren birim değer) ölçüldüğünde, şimdiye kadar incelenmiş besinler arasında en yüksek değerlerden birine sahip olduğu anlaşılmış. Antioksidanların, hücrelerimizi serbest radikal saldırılarından korumak için tek seçeneğimiz olduğunu artık biliyoruz. Yani maruz kaldığımız hava kirliliği, kimyasallar ve ağır metallerin yaşlandırıcı etkilerine karşı bol bol açai tüketme fikri gayet mantıklı. İçinde yüksek oranlarda Omega 3 ve 6 yağ asitleri ile flavonoidlerin bulunması, yağmur ormanlarında yetişen bu meyvenin süper besin mevkisini iyice sağlamlaştırıyor.

  Ve işte gelinen son nokta

  Geçtiğimiz iki yıldır onu anti-aging kremlerin, vücut yağlarının, yüz maskelerinin, saç ürünlerinin içinde de görüyoruz. Karen's Speciality Skincare, süper meyveyi kozmetik dünyasında kullanmaya hazırlanan markalardan biri. Kurucusu Karen Dunlop, "California'daki kliniğimde hastalarıma açai'den hazırladığım bir maskeyi uyguluyorum. Bu meyve, yüksek antioksidan gücü sayesinde yaşlanma belirtileriyle savaşıyor, cildi besliyor ve elastikiyetim artırıyor, içindeki flavonoidler ve yağ asitleri de cilt hücrelerini koruyor ve ömürlerini uzatıyor." diyor.

  Fakat süper meyvenin kozmetik dünyasındaki yükselişi bazı soruları da beraberinde getiriyor. Acaba içindeki değerli besin ve antioksidanlar cilde nüfuz etmeyi başarıyor mu? Ya da meyvenin cilt üzerindeki olumlu etkileri bilimsel araştırmalarla destekleniyor mu? Mesela C vitaminini düşünün; güçlü antioksidan özelliklere sahip bu vitaminin cilt üzerindeki olumlu etkileri birçok bilimsel araştırmayla kanıtlandı. Bununla birlikte, C vitamini molekülünün havayla temas ettiği an okside olması, doğru formülü yaratmaya çalışan bilim adamlarına hayli ter döktürdü. Kısacası, anti-aging dünyasında durum göründüğünden çok daha karmaşık. Duke Üniversitesi Dermatoloji Bölümü'nden Profesör Richard Pinnell, "Henüz bu konuda yapılmış yeterli bilimsel araştırma mevcut değil," diyor ve meyvenin içindeki maddelerin cildin alt ta¬bakalarına etki etmesiyle ilgili şüpheleri olduğundan bahsediyor.
  Açai meyvesinin kozmetik dünyasındaki yankıları büyümeye devam edecek gibi görünüyor. Çünkü anti-aging kremlerin dünyası için açai'nin daha keşfedecek birçok mucizesi var.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Açai Güçlü Antioksidan Forum Tarih
Araba Sevdası Kitabı - Reacaizade Mahmut Ekrem Kitap, Resim ve Dergi 5 Eylül 2011
Acai Üzümü ve Faydaları Şifalı Bitkiler 11 Mart 2010
Acai meyvesi ve Faydaları Şifalı Bitkiler 5 Ekim 2009
Acaip Bi Film Sinema Film Tanıtımları 16 Ekim 2008
Cep telefonları için ACAiB sesler Cep Melodiler 6 Eylül 2008

Bu Sayfayı Paylaş