Açıkta satılan ekmeği almayın!

'Genel Sağlık' forumunda Dine tarafından 24 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Açıkta satılan ekmeği almayın! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bulaşıcı hastalıklar için tehlike!


  [​IMG]Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Başkanı Halil İbrahim Balcı, domuz gribine karşı, ekmeği elleyerek seçme imkanı sunan yerlerden ekmek alınmaması önerisinde bulundu.
  un ve ekmekte kullanılan katkı maddeleriyle ilgili bazı olumsuz söylentilerin bulunduğunu anımsattı.

  Un ve ekmekteki katkı maddelerinin, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın izniyle, belirlenen oranlarda kullanıldığını belirten Balcı, yönetmelikler çerçevesinde üretilen herhangi bir ekmek türü tüketmenin, halk sağlığı açısından tehlikesinin bulunmadığını dile getirdi.

  Balcı, değişik ekmek türlerinin üretildiğine işaret ederek, ''Vatandaşımız, damak tadı hangisini arzuluyorsa onu yesin. Ekmek türleri arasında besleyicilik açısından bir fark olduğunu söylemek mümkün değil. İnsanlarımız, damak tatlarına göre her türlü ekmeği gönül rahatlığıyla tüketebilirler'' diye konuştu.

  Halk sağlığı açısından domuz gribine karşı ekmek alırken bazı noktalara dikkat edilmesini öneren Balcı, şunları kaydetti:

  ''Halkımızın, salgın hastalığın kol gezdiği şu günlerde, özellikle dışarıda bulunan ekmek dolaplarındaki ekmekleri tüketmemeleri gerekir. Bizler fırınlarımızda her ne kadar hijyenik ortamda ekmek üretir olursak olalım, dışarıda insanlarımızın kolaylıkla elleyebildiği yerlerdeki ekmekleri alacak olursak, bulaşıcı hastalıklar daha da tehlike arz edecektir.''

  Balcı, konuyla ilgili duyarlı olunması çağrısında bulunarak, ''Özelikle marketlerden ekmek alırken vatandaşlarımızın kolaylıkla birçok ekmeği ellediği dolaplardan ekmek almamalarını öneriyoruz'' dedi.

  Bunun, bakkal veya marketlerde satılan ekmeğin tüketilmemesi anlamına gelmediğini belirten Balcı, tüketiciyi mağdur, halk sağlığını tehdit etmeyecek şekilde satış yapan bakkal ve marketlerden ekmek alınabileceğini kaydetti.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Açıkta satılan ekmeği Forum Tarih
Açıkta satılan besinlerin sağlığımıza etkileri kısaca Sağlık Merkezi 27 Ocak 2017
Açıkta Yetiştiricilik Hakkında Bilgi Doğa ve Bitkiler 6 Temmuz 2012
Açıkta Kalmak (Olmak) Deyiminin Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 18 Haziran 2011
Açıkta Kalmak Deyiminin Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 18 Haziran 2011
Açıktan Açığa Deyiminin Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 18 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş