AÖF 1. Sınıf İktisata Giriş Bütünleme Sınav soru ve cevapları

'SBS - ÖSS - Sınavlar' forumunda Mavi_Sema tarafından 3 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

1. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

AÖF 1. Sınıf İktisata Giriş Bütünleme Sınav soru ve cevapları konusu
    Sponsorlu Bağlantılar
    Açıköğretim Fakültesi 1. Sınıf İktisata Giriş 2006 Bütünleme Sınav soru ve cevapları

1-Çapraz talep esnekliğinin pozitif olduğu mallara ne ad veril ir?

CEVAP: İKAME

2-2000 yılı verilerine göre,Türkiye’de çalışan sayısı yaklaşık 21 milyon,işsizlik sayısı 8 milyon ve nüfus 65 milyon kişidir.Buna göre Türkiye’de toplam işgücü miktarı kaç milyon kişidir?

CEVAP: 29

3-P fiyatlar genel düzeyini,Y üretim hacmini gösterdiğine göre stagflasyon ortamında aşağıdaki değişikliklerden hangisi gerçekleşir?

CEVAP: P↑ Y↓

4-Aşağıdakilerden hangisi devletin yaptığı transfer ödemeleri içerisinde yer alır?

CEVAP: İşsizlik sigortası ödemesi

5-Ekonomik büyüme oranının hesaplanmasında aşağıdaki GSMH kavramlardan hangisi kullanılır?

CEVAP: Reel GSMH

6-MPC(Marjinal Tasarruf Eğilimi)=0.85 MPI(Marjinal İthal Eğilimi) =0.05 ise vergi çarpanın değeri aşağıdakilerden hangisine eşittir?

CEVAP: b. -2

7-1947 yılında imzalanan ve ülkeler arasında tarife ayrımcılığına son vermeyi amaçlayan anlaşma aşağıdakilerden hangisidir?

CEVAP: GATT

8-Aşağıdakilerden hangisi gelir-harcama akımına yapılan bir sızıntı niteliği taşımaktadır?

CEVAP: Tasarruf

9-I. Vadeli mevduat
    II. Vadesiz mevduat
    III.Resmi mevduatlar
    IV.Bankalar arası mevduat
    Yukarıdaki mevduat türlerinden hangileri,M2
    para arzı içerisinde yer alır?

CEVAP: I ve II

10-Bir kavramı belirleyen çok sayıda değişkenden bir tanesinin değişebileceği diğer değişkenlerin ise sabit kalacağı varsayımına ne ad verilir?

CEVAP: Ceteris Paribus

11-Hiçbir firmanın sattığı ürün üzerinde tek başına kontrol gücünün olmadığı piyasa türü aşağıdakilerden hangisidir ?

CEVAP: Tam rekabet piyasası

12-Aşağıdakilerden hangisi talep esnekliği inelastik olan mallardan biridir?

CEVAP: Tuz

13-Bir birim paranın değeri aşağıdakilerden hangisi ile belirlenir?

CEVAP: Satın alınabilecek mal ve hizmet miktarı

14- Gerçekte ödeme yapılmayan ancak bir alternatiften vazgeçilmesi nedeniyle oluşan maliyet unsuruna ne ad verilir?

CEVAP: Örtük maliyet

15- Konjonktür dalgalanmalarının uzun dönemdeki seyri göz önüne alındığında,her daralma döneminden sonra ekonominin canlanmaya geçişi aşağıdakilerden hangisi ile adlandırılır?

CEVAP: U eğrisi

16-Toplumun tüm üyelerinin herhangi bir bedel ödemeden tüketebildiği ve bir kişinin tüketiminin bir başkasının tüketimine engel teşkil etmediği mallar aşağıdakilerden hangisidir?

CEVAP: b. Kamusal mallar

17-Ekonomik malların ortaya çıkmasını yaratan iktisadi olgu aşağıdakilerden hangisidir?

CEVAP: Kıtlık

18-Toplam maliyetteki değişmenin kullanılan üretim faktörü miktarındaki değişmeye oranına ne ad verilir?

CEVAP: Marjinal faktör maliyeti

19-Gelir arttıkça talep edilen miktarı azalan mallara ne ad verilir?

CEVAP: Düşük mal

20- Belli bir parasal değerin yüzdesi üzerinden alınan vergilere ne denir?

CEVAP: Advalorem vergiler

21- Denk bütçe çarpanının sayısal değeri aşağıdakilerden hangisidir

CEVAP: 1

22- Aşağıdakilerden hangisi marjinal maliyetin hesaplanmasında kullanılır?

CEVAP: Toplam maliyetteki değişme/Üretim miktarındaki değişme

23- Net yatırımın negatif olması durumunda aşağıdakilerden hangisi ortaya çıkar?

CEVAP: Sermaye stoğu azalacağı için üretken kapasite azalır

24- Elde para tutmanın fırsat maliyetine ne ad verilir?

CEVAP: Kaybedilen faiz geliri

25- Aşağıdakilerden hangisi bir üretim faktörüne ait marjinal ürün gelirini ifade eder?

CEVAP: Marjinal fiziki ürün × Marjinal gelir

26- Paranın ekonomideki üretim miktarı üzerinde hiçbir etkisi olmayıp sadece fiyatları etkilemesine ne ad verilir?

CEVAP: Paranın nötrlüğü

27-Aşağıdakilerden hangisi bir hipotez niteliği taşır?

Diğer koşullar sabitken,malın fiyatı ile satın alınmak istenen miktarı arasında ters yönlü ilişki vardır.

28- Teoriden hareket ederek gerçeklerin incelenmesi yani genelden özele gidilmesine ne ad verilir?

CEVAP: Tümden gelim

29- Aşağıdaki şekilde hangi noktalar arsı tüketici rantını göstermektedir?

CEVAP: P1POK

30- Aşağıdaki şekillerden hangisi gelir ve tüketim harcamaları arasındaki doğru yönlü
    fonksiyonu ifade etmektedir?

31- Özel tüketim veya üretim faaliyetlerinin tüketici veya üretici tarafından ödenmeyen
    maliyetlerine ne ad verilir?

CEVAP: Negatif Dışsallık

32- Tekelci bir firma piyasa arzını tek başına kontrol etmesine karşın,fiyatlama ve üretim kararı verirken aşağıdakilerden hangisini göz önüne almak zorundadır?

Piyasa Talebi

33- Bir ekonomide fiilen gerçekleştirilen harcamaların her zaman gelire eşit olması için aşağıdaki koşullardan hangisi gereklidir?

Tam İstihdam

34- Aşağıdakilerden hangisi hane halklarının elde ettikleri gelirin kullanma biçimleri arasında yer almaz?

Yatırım

Yükleniyor...