99 İsimdeki Müthiş Sırlar

'Dini Sohbetler Dini Forum' forumunda KaRDeLeN tarafından 8 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  99 İsimdeki Müthiş Sırlar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  99 İsimdeki Müthiş Sırlar

  [​IMG]
  99 isimdeki müthiş sırlar
  22 Kasım 2008 Cumartesi
  Allah'ın 99 ismini zikretmek insanın gündelik hayatını değiştiriyor. Akademisyenler bu görüşü doğruluyor.

  Akademisyenler ve doktorlar bu konuda hemfikir. Mesela sabırsız biri 'Ya Sabır' çekerek sabırlı olmayı başarabilir. Peki hangi ismi[​IMG] günde kaç kez ve hangi halimiz için zikretmemiz gerekir? Zaman'dan Dilek Güray konunun uzmanlarına sordu...

  Her ismin kainatta bir karşılığı var

  Prof. Dr. Abdulaziz Hatip (Marmara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Öğretim Üyesi): Bazı müfessirlere göre "Âdem'e öğretilen isimler" de Esmâ-i Hüsnâ'dır. Yani bu mübarek isimlerin her biri kâinattaki bir fennin[​IMG] bir ilim dalının hakikat ve temelini teşkil eder. Meselâ[​IMG] hukuk ve adalet ilmi Adl ismine[​IMG] iktisat ilmi Rezzak ismine dayanır. Böylece Hz. Adem'e[​IMG] bütün ilmî ve fennî kemâlât[​IMG] inkişaf ve terakkilerin özü[​IMG] çekirdeği ve yeteneği tevdi edilmiştir. Adem neslinin geliştirdiği bütün maddî ve kevnî terakkiler[​IMG] bu ilk öğretimin güzel meyveleridir. Meleklere karşı insan nev'i olarak bize üstünlük kazandıran da budur.

  Genç ve diri kalmak için El-Hayy...
  Dr. Ender Saraç (Ayurveda uzmanı
  ): Dünya gezegeninde her şey sonuçta bu 99 ismin tecellisidir. İnsanlarda bu esmaların tecellilerini farklı şekillerde görüyoruz. İnsanlar kendi üzerlerinde hangi esmaların tecellilerini görmek istiyorlarsa onu vird edinebilirler. Ama bazı esmalar kokteyl halinde zikredilebilir. Bu da sinerjik bir etki bırakır. Mesela 'Er-Rahman Er-Rahim[​IMG] Ya Fettah Ya Rezzak beraber çekilebilir. Bir de benim çok sevdiğim bir anti ageng esması var. El-Hayy... Genç ve diri kalmak için çekilebilir.

  İnsanoğlu[​IMG] bu isimlere muhtaçtır
  Süleyman Sargın (Kürsü sayfası editörü):
  İnsan Esmâ-i İlahiye ile devamlı bir münasebet içindedir. Onun Esmâ-i İlahiye'ye dayanarak[​IMG] kendisinde hâkim olan ismi vird edinip her gün çekmesi[​IMG] o insanın dualarının kabulüne ve mânevî terakki adına ilerlemesine vesile olabilir. İnsan[​IMG] Allah'ın sıfatlarını bildiren isimlere muhtaçtır. Kişi[​IMG] çeşitli durumlarda vaziyetine en münasip olan bir ismiyle Rabb'ine niyazda bulunmak ister. Bu isimlerin olmaması halinde insanın O'nunla irtibatı eksik kalır.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   

 2. çok güzel paylaşım teşekkürler canım
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İsimdeki Müthiş Sırlar Forum Tarih
İletişimdeki engelleri kaldırmanın yolları nelerdir? Maddeler halinde Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014
Müthiş aşk sözleri Aşk-Sevgi Nickleri 4 Haziran 2011
ABD'nin 1940'lardaki müthiş İstanbul planı nedir Tarihi Bilgiler 20 Şubat 2011
Mahmuthisar Köyü Hakkında Bilgi Mihalıçcık Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Mahmuthisar Köyü Hakkında Bilgi Ilgın Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş