866 tür kene, 200'den fazla hastalık taşıyor

'Genel Sağlık' forumunda Mavi_Sema tarafından 7 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  866 tür kene, 200'den fazla hastalık taşıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  866 adet türü bulunan keneler, 200'den fazla hastalık taşıyabilir

  [​IMG]

  Uzmanlar, 866 adet türü bulunan kenelerin 200'den fazla hastalık taşıyabildiklerini açıkladı.

  Özel Bursa Kültür Okulları tarafından düzenlenen seminerde öğrencilere keneden korunma yöntemleri anlatıldı. Uludağ Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr. Levent Aydın, kenelerin yapısı ve çeşitleri ile ilgili bilgi verdikten sonra keneden korunma yollarında kişisel tedbirlerin öneminin büyük olduğunu belirtti.

  Özellikle kene tehdidinin fazla olduğu bölgelerde, çevrede alınan önlemlerin dışında kişisel olarak alınacak önlemlerin de titizlikle yapılması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Levent Aydın, ekolojik dengenin bozulduğu bölgelerde kenenin varlığında artışın yaşanacağına dikkat çekti. Aydın, "Öncelikle kenelerin insan yaşamında var olduğunu kabullenip, onlarla yaşamaya alışmalıyız. Ancak unutmamalıyız ki keneler en önemli hastalık taşıyıcılardır. 866 adet tanımlanmış türü vardır. 200'den fazla hastalık taşıyabilirler. Ancak kene ısırması gibi durumlarda kişiler ancak hastalandıktan sonra farkına varabilirler." dedi.

  Olguların kene varlığı ve parçalı arazi yapısı ile yakından ilişkili olduğunun altını çizen Prof. Dr. Aydın, "Orman içi açıklıklar ve orman kenarındaki tarım arazileri de riskli bölgelerdir. Ayrıca hastalık olan bölgeler de keneler için uygun yaşam alanlarıdır" dedi. Prof. Dr. Levent Aydın, kenelerle birlikte yaşamaya alışılması gerektiğini belirterek, "Kenelerle yaşamayı öğrenmemiz gerekmektedir. Bunun için kişisel korunma yöntemleri önemsenmeli ve yaşam tarzı haline getirilmelidir. Kenelerle mücadele edilmeli, bunun için çiftlik hayvanları ilaçlanmalı, çevre ilaçlaması da aksatılmamalıdır" diyerek sözlerini tamamladı.


  (CİHAN)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - tür kene 200'den Forum Tarih
Nesli Tükenen Hayvan Türleri Hangileridir? Diğer Hayvanlar 24 Aralık 2011
Anadolu'da Nesli Tükenen Türler Hangileridir? Diğer Hayvanlar 24 Aralık 2011
Nesli Tükenen Hayvan Türleri Nelerdir - Nesli Tükenen Hayvanlar Diğer Hayvanlar 1 Ağustos 2011
Türkiyede nesli tükenen bitkiler nelerdir Doğa ve Bitkiler 24 Şubat 2011
Türkiyede Nesli Tükenen Kuş Türleri Nelerdir Kuşlar 26 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş