8. sınıf seviye belirleme sınavı ne zamandan beri yapılıyor?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda maliksrdgn tarafından 15 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. maliksrdgn

  maliksrdgn Üye

  8. sınıf seviye belirleme sınavı ne zamandan beri yapılıyor? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  8. sınıf seviye belirleme sınavı ne zamandan beri yapılıyor? lütfen bana yardımcı olur musunuz?çok acil.
   

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  -SBS Hakkında Herşey-


  SBS, 2008'den itibaren haziran ayı içinde ders yılı bitiminden sonra gerçekleştirilmeye başlandı.

  SBS'nin uygulanmasıyla ilgili hazırlanan yönerge onaylandıktan sonra yürürlüğe girdi.


  Taslak yönergeye göre, ilköğretim 6. ve 7. sınıflar için uygulanacak SBS, 2008 yılından itibaren uygulanmaya başlandı. Sınav, eğitim-öğretim yılı sonunda gerçekleştirildi.


  -SORULAR-


  SBS'de yöneltilecek soruların ''bilgiyi değil, bilgiyi kullanmaya ölçen'' sorulardan oluşması hedefleniyor. Sorular, öğrenci hangi sınıfta okuyorsa o yılın müfredatından hazırlanacak. İlköğretim 6. sınıflarda 80 soru, 7. sınıflarda 90 soru yöneltilecek.  -''SINIF PUANI'' NASIL HESAPLANACAK?-


  Değerlendirme, ilköğretim 6. 7. ve 8. sınıf öğrencileri için ''sınavın yüzde 70'i, yıl sonu başarı puanının yüzde 25'i ve yöneltme ve davranış puanının yüzde 5'i'' alınarak yapılacak. Bu şekilde hesaplanacak puanlardan ilköğretim 6. sınıflar için yüzde 25'i, ilköğretim 7. sınıflar için yüzde 35'i ve ilköğretim 8. sınıflar için de yüzde 40'ı alınarak toplam bir puan ortaya çıkacak. ''Sınıf puanı'' olarak isimlendirilecek bu puan, fen, anadolu ve diğer liselere yerleştirmede esas alınacak.


  Tercih başvuruları OKS'de olduğu gibi sonuçlar açıklandıktan sonra alınacak. Yeni sistemde, OKS'de hesaplanan Matematik-Fen ile Türkçe-Matematik puan türleri yerine tek bir puan türü getirilecek. Öğrenciler Sosyal Bilimler liselerine de Fen liselerine de Anadolu liselerine de tek puan türünden girecek.


  -BAŞVURULAR-


  Sınava girecek öğrenciler bankaya para yatıracak. Para yatıran öğrenciler sınava başvurmuş sayılacak. Başvuru ücretleri Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank'a yatırılacak.


  -ZORUNLU DEĞİL-


  SBS'ye isteyen öğrenciler katılacak, tüm öğrencilere katılmaları tavsiye edilecek. SBS'ye girecek öğrencilerin yaşlarının küçük olmasından dolayı bu öğrencilere sınava giriş yerleriyle ilgili olarak kolaylık sağlanacak. Öğrencilerin uzak mesafelerde sınava katılmamaları için SBS'ler il merkezlerinin yanı sıra ilçelerde de gerçekleştirilecek.


  -ÖZEL OKULLAR-


  Özel okullarda okumak isteyen öğrenciler, bu eğitim-öğretim yılında son kez yapılacak OKS'ye başvuracaklar. Özel okul öğrencileri 6. ve 7. sınıflar için gerçekleştirilecek SBS'ye girebilecekler.  Türkiye Özel Okullar Birliği'nin talep etmesi halinde, özel okullar için ayrı bir sınav düzenlenebileceği bildirildi.
   

 3. maliksrdgn

  maliksrdgn Üye

  peki ya 8. sınıflar ne zamandan beri seviye belirleme sınavına giriyorlar.Sizin orada yazdığınız bilgiler içerisinde 6. ve 7. sınıflar 2008 yılında sınava girmişler yazıyor.lütfen bana yardımcı olun
   

 4. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  ilköğretim 6. ve 7. sınıflar için uygulanacak SBS, 2008 yılından itibaren uygulanmaya başlandı. Sınav, eğitim-öğretim yılı sonunda gerçekleştirildi.

  [​IMG]

  Buna göre 8. sınıflar ilk olarak 6 haziran 2009 tarihinde sınava girmiştir.

  [​IMG]
   

 5. maliksrdgn

  maliksrdgn Üye

  teşekkürler selen çok işime yarayacak gerçekten
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş