75.Yıl İlköğretim Okulu Doğubeyazıt Ağrı

'Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız' forumunda SeLeN tarafından 19 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  75.Yıl İlköğretim Okulu Doğubeyazıt Ağrı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  75.Yıl İlköğretim Okulu Hakkında - 75.Yıl İlköğretim Okulu Tanıtım - 75.Yıl İlköğretim Okulu Resimleri - 75.Yıl İlköğretim Okulu İletişim Bilgileri


  Doğubayazıt 75.Yıl İlköğretim Okulu, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Merkezi (Ulusal Ajans) tarafından kabul edilen beş ortaklı bir Comenıus (Interlegendary Dialogue) proje yürütmektedir.

  Doğubayazıt 75.Yıl İlköğretim Okulu, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Merkezi (Ulusal Ajans) tarafından kabul edilen beş ortaklı bir Comenıus (Interlegendary Dialogue) proje yürütmektedir.

  Projenin amacı beş ülke için önemli olan destanlardan yola çıkarak kültürel paylaşımlarda bulunmaktır. Proje ortağı okullar; Fransa’dan College Jules Ferry, Almanya’dan Lessing_Gymnasium, İtalya’dan Convitto Nazionale Umberto 1, Portekiz’den Escola Secundaria 3/de Alpendorada. Okulların üzerinde çalıştıkları destanlar; Almanya Nibelungen, Fransa Cartouche, İtalya Phaeton, Portekiz Adamastor, Türkiye Kerem ile Aslı.

  25–30 Nisan 2009 tarihlerinde projenin ikinci toplantısı İtalya’nın Torino kentinde gerçekleşti. Convitto Nazionale Umberto 1 okulu toplantıya ev sahipliğinde bulundu. 75.Yıl İlköğretim Okulu’ndan İngilizce öğretmeni Özlem ÖZBEK, Türkçe öğretmeni Arzu PETEK ve bilgisayar öğretmeni Recep ŞAHİN ile birlikte 8 öğrenci bu toplantıya katıldı. İtalya’ya giden öğrenciler Hatice BUĞUR, Dilan GEGEZ, Ela ÖZER, Naime SARA, Sinan KAYACAN, Serhat DURMUŞ, Metin YILDIRIM ve Dursun ÖZER.

  75. yıl İlköğretim Okulu AĞRI Doğubayazıt (Türkiye) - Kerem ile Aslı Projenin Özeti

  “Interlegendary Dialogue” projemizin amacı; beş farklı toplumun kültürlerinin simgesi olan, kulaktan kulağa dolaşan bir destanı seçmeleri, seçtikleri bu destanları önce kendilerinin daha sonra da destan üzerinde yaptıkları çalışmalarla diğer kültürlerin tanımalarını sağlamaktır.

  Amacımıza ulaşmak için “destan”lardan yola çıkacağız çünkü destanlar, insanların, toplumların kendilerine ve dünyaya bakış açılarını gösteren önemli malzemelerdir. Geçen yüzyıllara meydan okurcasına insanların, tarihin belli dönemlerinde ne yaşadıklarını, nasıl yaşadıklarını ve ne hissettiklerini anlatarak bizleri o anlara götürürler.

  Destanların, önce kendimizi sonra diğer kültürleri keşfetme arayışımızda bize eşlik edecek, yardımcı olacak, eğlendirici ve öğretici bir araç olacağını umuyoruz. Bundan dolayı proje ismimizi “Interlegendary Dialogue” seçtik. “Legend” kelimesi Türkçede “destan” anlamına gelmektedir. İngilizce seçilen proje ismimiz Türkçede “destanlararası” destanlar sayesinde ya da destanlar aracılığıyla kaynaşma, tanışma, iletişim kurma anlamı taşımaktadır.

  Proje sonunda öğrencilerin destanlardan seçtikleri kahramanlar, onların yaratıcılıkları ve hayal güçleri sayesinde bir zaman yolculuğuna çıkacak, modern hayata uyum sağlayacak ve her biri bir Tiyatro sahnesinde buluşacaklardır. Bütün destanların kahramanları tek oyunda izleyici ile bütünleşecek, farklı kültürlerin oluşturduğu zenginliği Doğubayazıt’ın tarih kokan bir mekânında, 2010 yılında bir kez daha yaşayacak ve yaşatacaklardır.

  Doğubayazıt 75. Yıl İlköğretim Okulu olarak beş ortaklı bir proje üzerinde çalışmaktayız. Proje ortaklarımız Fransa ‘dan “ Collège Jules Ferry, Ermont “,Almanya’dan “Lessing-Gymnasium Lampertheim” , İtalya’dan “Convitto Nazionale Umberto I Torino” ve Portekiz’den “Escola Secundária / 3 de Alpendorada, Alpendorada e Matos” okullarıdır.

  Biz, Doğubayazıt ve yakın çevresinde yaşandığı rivayet edilen “Kerem ile Aslı” hikâyesi üzerinde çalışırken ortak okullarımız; Almanya “Nibelungen”, Fransa “Cartouche”, İtalya “Phaeton” ve Portekiz “Adamastor” destanları üzerinde çalışıp, çalışmalarımızdan ve destanlarımızdan yola çıkarak kültürel paylaşımlarda bulunmak.
  Haber Metin Baydar

  75.yn İlköğretim Okulu Ağrı Doğubeyazıt İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bir okuldur. Okulun web sitesinden veya aşağıda verilen telefon numarasından; 75.yn İlköğretim Okulu öğretmenleri, idari personel, okulun imkanları, 75.yn İlköğretim Okulu resimleri (fotoğrafları), okuldaki öğretmen sayısı, öğrenci sayısı, 75.yn İlköğretim Okulu öğrencilerinin futbol, basketbol, voleybol v.s. spor dallarındaki başarıları, 75.yn İlköğretim Okulu öğrencileri tarafından yapılan tiyatro, müzik ve resim gibi kültürel faaliyetler ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

  Bağlı olduğu kurum: Milli Eğitim Bakanlığı

  Bulunduğu Yer: AĞRI / DOĞUBEYAZIT

  Adı: 75.YN İLKÖĞRETİM OKULU

  Adresi: 75.YIL İ.Ö.O.

  Telefon Numarası: 4723123974

  E-mail Adresi : Bilgi Yok

  Web Adresi :Bilgi Yok


  Kaynak : webrehberi.biz - www.meb.gov.tr

  Okulunuz Hakkında Bilgi Ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yıl İlköğretim Okulu Forum Tarih
100. Yıl İlköğretim Okulu Bilgileri Güroymak Bitlis Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Ağustos 2012
Merkez 100.yıl İlköğretim Okulu Bilgileri Merkez Bingöl Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 7 Ağustos 2012
Ağaçeli Köyü 100.yıl İlköğretim Okulu Bilgileri Merkez Bingöl Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 30 Temmuz 2012
75.Yıl İlköğretim Okulu Bilgileri Merkez Bingöl Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 30 Temmuz 2012
75.yıl Cumhuriyet İlköğretim Okulu Bilgileri Yenipazar Bilecik Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 14 Temmuz 2012

Bu Sayfayı Paylaş