700 Tarihi Eser Vatanına Dönüyor

'Haber Arşivi & Gündem' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 16 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  700 Tarihi Eser Vatanına Dönüyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Almanya'da, 2002 yılında ele geçiren Frig, Yunan, Roma ve Bizans dönemlerine ait 700 tarihi eser, Kültür ve Turizm Bakanlığının 5 yıllık uğraşı sonunda ana vatanı Türkiye'ye dönüyor.

  Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Orhan Düzgün, madeni süs eşyaları, mücevher, haç ve mızrak uçlarından oluşan 700 parçanın, İzmir-Muğla civarından kaçırıldığının tespit edildiğini söyledi.

  Düzgün, eserlerin 2002 yılında, Almanya'nın Bremen kentindeki bitpazarında bir Türk vatandaşı tarafından satılmaya çalışılırken Alman İnterpolü tarafından ele geçirildiğini, bakanlığın da Anadolu kökenli oldukları tespit edilen bu varlıkların iadesi için hemen gerekli girişimleri başlattığını anlattı.

  Bu kapsamda, Dışişleri Bakanlığının konuyu Almanya Federal Suç Bürosu'na intikal ettirdiğini bildiren Düzgün, ''Söz konusu eserlerin İzmir-Muğla bölgelerinden kaçırıldığına ilişkin uzman raporları ve elde edilen bilgi ve belgelerle, eserlerin ülkemize iadesi için Bremen Başsavcılığına yasal başvuruda bulunduk. Sonuçta, savcılık bizim itirazımızı haklı buldu ve eserlerin Türkiye'ye iadesine karar verdi'' dedi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tarihi Eser Vatanına Forum Tarih
Tarihi eserleri restore etmek neden önemlidir? Tarihi Eserler Antikalar 18 Ocak 2017
Şanlıurfa'nın tarihi eserleri Şanlıurfa Tanıtımı 1 Aralık 2014
Sanat eserinin insanlık tarihi açısından önemi kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 28 Eylül 2014
Tarihi Eserler İle İlgili Sloganlar Güzel Sözler-Mesajlar 28 Şubat 2014
Önemli Tarihi Eserler Tarihi Eserler Antikalar 28 Temmuz 2012

Bu Sayfayı Paylaş