6-12 ay ve 1 yaş sonrası için egzersizler

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  6-12 ay ve 1 yaş sonrası için egzersizler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Cocuk Bakimi-Bebek Egzersizleri-Bebek Bakimi  Bebekler 6. aydan sonra destekli ya da desteksiz oturabilir. Ancak egzersiz yaptırılan bebeklerde bu biraz daha erken olarak 5. ayda gerçekleşebilir. Genelde düzenli olarak egzersiz yaptırılan bebekler, 6-7. ayda desteksiz oturmaya başlar. Egzersizlerin annenin rahat ve sakin olduğu bir zamanda, hafif müzik eşliğinde yaptırılması idealdir.


  [​IMG]


  6- 12 ay arası bebeklerin egzersizleri

  0-6 ay dönemde yapılan hareketlerin sayıları artırılabilir. Gün içinde tekrarları 15’e çıkarılabilir. 6.ve 7. aydan sonra bebeklerin eklemlerindeki esneklik azaldığı için zorlayıcı hareketlerden kaçınmak gerekir. Kollarından biraz zorlayarak tutup kaldırılmaya çalışılan bir çocukta koldan ‘tık’ diye bir ses gelir. Bebekte şiddetli ağrı olur, kolunu hiç hareket ettiremez, bu tablo, radius kemiğinin baş kısmının eklem yerinden çıkmasıdır. Ancak ufak bir manevra ile uzman doktor tarafından yerine yerleştirilebilir.

  Başlangıç düzeyinde koltuk altlarından tutulmak şartı ile, 6 ay sonrası baş parmakla bebeğin avucunun içine el konularak bileği kavranır. Bebek öne arkaya ve sağa sola doğru sallanır. Bu hareket bebeğe düzgün bir vücut yapısı sağlayacaktır.

  1 yaş ve sonrası çocuklarda

  1 yaşından sonra çocuklar yürümeye başladığı için en bu onlar için önemli bir egzersizdir. Yine de bu dönemde belli kas gruplarını çalıştırmak için oyuncaklardan yararlanılabilir.

  Çocuk sırt üstü yatırılır ve ayak bileğinden tutularak boşlukta kalana kadar yavaş yavaş yukarı doğru kaldırılır. Kısa bir süre asılı kaldıktan sonra çocuk yerine bırakılır ve tekrarlanır. Tüm bu hareketler yumuşak bir zemin üzerinde gerçekleştirilir.

  Çocuğu elleri üzerinde yüzükoyun yatırıp elleri yerde olmak üzere dizleri ve baldırlarından tutarak kaldırın, elleri üzerinde yürümeye teşvik edin. Bu hareketler kısa mesafeye oyuncaklar koyarak da tekrarlanabilir
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş