5500 kişi patronunu Maliye'ye ihbar etti

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda KaRDeLeN tarafından 6 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  5500 kişi patronunu Maliye'ye ihbar etti konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yaklaşık 1 milyon kişinin işini kaybettiği 2009 yılında patronunun yaptığı usulsüzlükleri Maliye’ye şikayet edenlerin sayısı 5 bin 535 kişiyle rekor kırdı. Maliye 127 ihbarcıya 783 bin lira tutarında ödül verdi.

  Hüseyin Özay'ın haberi
  Küresel kriz nedeniyle işini kaybeden binlerce çalışan, patronundan vergi ihbarıyla intikam aldı. Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’na, büyük mükelleflerle ilgili gelen ihbarlarda geçtiğimiz yıl adeta rekor kırıldı. Tam, 5 bin 535 kişi büyük şirketlerde vergi kaçırıldığına ilişkin ihbarda bulundu. Bu ihbarların büyük kısmı ise, şirketlerde çalışan kişiler tarafından yapılması dikkat çekti. Gelir İdaresi’nin, 2009 yılı faaliyet raporu açıklandı. Raporun açıklanması ile birlikte 2009’a ilişkin ilginç bir ayrıntı ortaya çıktı. Rapordaki verilere göre, krizin yaşandığı 2009 yılında “vergi kaçırma” konusunda adeta ihbar yağmuru yağdı. Verilere göre, 2009 yılında büyük şirketlerle ilgili olarak toplam 5 bin 535 kişi vergi kaçırıldığına ilişkin ihbar yaptı. Bu ihbarların, 2 bin 188’i şirketlerin kayıtlı bulunduğu vergi dairesi başkanlıklarına, 20’si Teftiş Kurulu Başkanlığı’na, 55’i Hesap Uzmanları Kurulu Başkanlığı’na, 91’i Gelirler Kontrolörleri’ne, bin 75’i ilgili servislere, 1 bin 874’ü ise kesin hıfz işlemine tabi tutuldu.

  YÜZDE 10’U İHBARCIYA VERİLİYOR
  Gelen ihbarları tek tek değerlendirmeye alan Gelir İdaresi Başkanlığı, ihbarlar sonucunda mükelleflere kesilen vergilerin yüzde 10’unu ihbarcılara dağıtıyor. Bu kapsamda geçtiğimiz yıl yapılan ihbarlardan 127’si sonuçlandırılarak vergi cezası kesildi. Kesilen cezalardan dolayı 127 kişiye toplam 782 bin 715 lira ihbarcıya dağıtıldı. İhbarcılara ödül verilmesi için, ihbarın doğru çıkması ve verginin kesinleşmesi gerekiyor. Diğer ihbarlarla ilgili yapılan incelemelerin tamamlanması ile birlikte geri kalan ihbarcılara da ödül verilecek.

  51 BİN DE ŞİKAYET DİLEKÇESİ GELDİ
  Öte yandan, Gelir İdaresi dışında, vergi dairesi başkanlıklarına ve Alo Maliye hattına da rekor düzeyde vergi şikayeti ve ihbarı geldi. Verilere göre, bu kapsamda geçen yıl 51 bin 307 şikayet dilekçesi verildi. Bunlar da ilgili birimlere gönderildi.
  (Star)
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş