50 bin diyaliz hastası böbrek bekliyor

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 13 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  50 bin diyaliz hastası böbrek bekliyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Afyonkarahisar (AA)- Türkiye'de hayatlarını diyaliz makinelerine bağlı sürdüren yaklaşık 50 bin hasta, yaşamını organ bağışı ümidiyle sürdürüyor.

  ''Suni böbrek'' olarak adlandırılan, diyaliz makineleri ile ilgili ilk çalışmalar ise 1912 yılında Abel, Rowtree, Turnel tarafından yapıldı, 1942 yılında ise Kolff tarafından akut böbrek yetmezliği bulunan hastada uygulandı. Böbrek yetmezliği hastalığı bulunanlar hastalığın şiddetine ve yaptığı idrar miktarına bağlı olmak üzere haftada 2-3 kez 4-6 saat süre ile diyaliz makinelerine bağlı olarak tedavi görüyorlar.

  Sağlık Bakanlığı verilerine göre, 1950'li yıllarda Türkiye'de kullanılmaya başlayan diyaliz makinelerinin bugünkü sayısı ise 12 bin 677'e ulaşmış durumda. Türkiye'deki makine başına 2,5 hasta düşüyor. Diyaliz ünitelerinin belirli merkezlerde kurulması ise hastaları bir yerden diğer yere adeta ''zorunlu göçe'' zorluyor. Sağlık Bakanlığı yetkilileri, diyaliz makinelerinin yaygınlaştırılmasının yanı sıra dengeli dağıtılmasının meydana gelen hasta göçlerini biraz olsun durduracağını savunuyor.

  1998 yılında çıkarılan kanunla özel sektörün bu alanda hizmet vermesine imkan tanındı. Sağlık Bakanlığı, bir hastanın diyaliz makinesine bağlanması için her seans için 138 TL ödeme yapıyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - diyaliz hastası böbrek Forum Tarih
Diyaliz makinesi Nedir, Diyaliz makinesini Kim İcat Etmiştir, Diyaliz makinesi Bilim & Teknoloji 7 Ağustos 2011
çocuklarda diyaliz ve böbrek nakli olurmu Çocuk Sağlığı ve Bakımı 30 Ağustos 2009
Dokuz Eylül Üniversitesi Hemodiyaliz-Transplantasyon Ens. Kampüsü Üniversiteler 1 Haziran 2009
100 kişiden 90'ı dişeti hastası Ağız ve Diş Sağlığı 25 Nisan 2010
Zayıf bebek şeker hastası olur mu?- Bebeklerde Şeker Hastalığı Çocuk Sağlığı ve Bakımı 8 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş