5 milyon kişi hepatit olduğunu bilmiyor

'Genel Sağlık' forumunda Siraç tarafından 8 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  5 milyon kişi hepatit olduğunu bilmiyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  5 milyon kişi hepatit olduğunu bilmiyor

  5 milyonun üzerinde kişi hepatit B olduğundan habersiz yaşıyor.

  Hepatit B konusunda halkı bilinçlendirmek amacıyla başlatılan kampanya kapsamında düzenlenen basın toplantısında konuşan dernek başkanı ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Balık, Türkiye’de en çok 14-15 yaşları arasında görülen hepatit B’nin kan ve vücut sıvıları yoluyla bulaştığını kaydetti


  Özellikle karaciğere etki eden hepatit B’nin kronikleşmesi durumunda karaciğer sirozu ve kanseri gibi ciddi hastalıklara yol açtığını vurgulayan Prof. Dr. Balık, “Dünya genelinde 2 milyar insan hepatit B ile enfekte yaşıyor ve her yıl bir milyondan fazla kişi hepatit B nedeniyle hayatını kaybediyor. Türkiye’de ise yaklaşık 4,5 milyonun üzerinde insan hepatit B olduğundan habersiz yaşıyor” dedi.

  Prof. Dr. Balık, Türkiye’de ortalama yüzde 5 olan hepatit B taşıyıcılığının Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yüzde 10’lara kadar çıktığının altını çizdi.

  Türkiye’de hepatit B ile karşılaşma oranının yüzde 40-50 civarında değiştiğini ifade eden Prof. Dr. Balık, “Bu da her 2 kişiden birinin hayatının bir döneminde bu virüsle tanışmış olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

  Hepatit B’nin ilerlemesi sonucu oluşan karaciğer kanserinin ancak yüzde 50’sinin tedavi edilebilir durumdayken teşhis edildiğini belirten Prof. Dr. Balık, Türkiye’de her yıl 5 bin kişinin karaciğer kanserinden, 10-15 bin kişinin de siroz ve siroza bağlı komplikasyonlardan hayatını kaybettiğini söyledi.

  HEPATİT B’NİN BULAŞMA YOLLARI
  Prof. Dr. Balık, hepatit B’nin çok eşlilik ve cinsel ilişki yoluyla, hamilelik sırasında anneden bebeğe bulaşmayla ve steril olmayan mikroplu malzemelerle yapılan diş tedavileri, kuaförlerde ustura-manikürle, kulak delme, toplu sünnet, kan kardeşliği, aynı enjektör ile birden fazla kişiye iğne yapılmasıyla bulaşabildiğini belirtti.

  Hepatit B virüsü taşınıp taşınmadığını anlamak için doktora başvurarak basit bir test yaptırılabileceğine işaret eden Prof. Dr. Balık, Türkiye’de sadece bu yıl içinde 50 bin yeni enfeksiyonla karşılaşılacağının tahmin edildiğini belirtti.

  Hepatit B virüsü taşıyıcısı ve hastalarına hepatit B aşısının Sağlık Bakanlığı tarafından sağlık ocaklarında ücretsiz olarak yapıldığına değinen Prof. Dr. Balık, hastalık riski taşıyanlara sağlık kuruluşlarına başvurarak test olmaları konusunda çağrıda bulundu.

  19 BİLGİLENDİRME TOPLANTISI
  İlk etabı yıl sonuna kadar sürecek kampanya kapsamında İstanbul dışında Bursa, Adana, Ankara, Edirne, Zonguldak, İzmir, Diyarbakır, Adıyaman ve Erzurum’da 19 bilgilendirme toplantısı yapılacak.

  Bu toplantılarda, hepatit B’nin bulaşma yolları, tehlikeleri, tedavi ve korunma yöntemleri anlatılarak, halkın bilinçlendirilmesi hedefleniyor.

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - milyon kişi hepatit Forum Tarih
Milyonda bir kısım (ppm) ne demektir? FrmArtuklu TatLı SöZLük 24 Şubat 2013
1 milyon 707 bin kişiye KEY ödemesi yapılacak Ekonomi Ve Borsa 5 Mart 2010
25,1 milyon kişi 2009'da THY'yi seçti Ekonomi Ve Borsa 13 Ocak 2010
Latin Amerika`da 2,2 milyon kişi işsiz kaldı Ekonomi Ve Borsa 12 Ocak 2010
Facebook 350 Milyon Kişiye Ulaştı! İnternet ve Network 3 Aralık 2009

Bu Sayfayı Paylaş