45 yaşındaki sekoya ağacı 14 metreye ulaştı

'Yurt İçi Haberler' forumunda DilzaR tarafından 11 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  45 yaşındaki sekoya ağacı 14 metreye ulaştı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]  Amasya'nın Suluova ilçesinde 45 yıl önce dikilen dünyanın en uzun yaşayan ve en uzun boylu ağacı olan 'sekoya ağacı' 14 metreye ulaştı.
  Anavatanı Amerika'nın Kalifornia bölgesi Sierra Nevada Dağları olan, bu bölgede boyu 100 metreyi bulan ve 10-16 metre gövde kalınlığına ulaşabilen sekoya ağacı, 45 yıl önce dikildiği Suluova'da 14 metre boya ve 3 metrelik gövde genişliğine ulaştı. 2. Dünya Savaşı sonrasında Sanfiransisko'da yapılan dünya birleşmiş milletler toplantısında üye ülkelerin temsilcilerine barışın uzun süreli olması dileğiyle dağıtılan sekoya tohumlarından Türk temsilciler de almış ve Türkiye'ye getirmişlerdi. Türkiye'ye
  getirilen fidandan üretilen tohumlar ülkenin çeşitli bölgelerine dağıtılırken, 1963 yılında Suluova Belediye Başkanlığı ve Kaymakamlığı görevini birlikte yürüten Sami Türkkorkmaz tarafından Suluova Belediye Parkı'na dikilen sekoya ağacı, bugün 45 yaşında 14 metre boyunda ve 3 metre çapına ulaştı.
  Gövde kabuğu yumuşak olan ve çam ağacı gibi iğne yaprakları olan sekoya ağacı, 5 bin ila 10 bin yıl yaşlarına kadar ulaşabilirken, Suluova'daki yalnız ağaç dikildiğinden bu yana 45 yıl geçmesine rağmen ilçenin en uzun boylu ağacı konumuna geldi. Çevresi demir parmaklıklarla çevrili olan ağaç büyük ilgi toplarken, ağaç ile ilgili bilgiler de bir tabela ile meraklılarına sunuluyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - yaşındaki sekoya ağacı Forum Tarih
İslam coğrafyasındaki farklı dini düşünce ve yorumlar bir zenginlik ve kazanımdır Eğitim Bilgileri 2 Ekim 2016
İslam dünyasındaki ilk bölünmeler hangi olaydan sonra başlamıştır? Tarihi Bilgiler 2 Ekim 2016
İslam dünyasındaki ilk bölünmeler hangi olaydan sonra başlamıştır? Tarihi Bilgiler 25 Şubat 2014
1 Yaşındaki Bebekler Neler Hissederler Çocuk Sağlığı ve Bakımı 1 Nisan 2012
1 Yaşındaki Çocukların Ayakkabıları Nasıl Olmalı Çocuk Giyimi & Çocuk Modası 1 Nisan 2012

Bu Sayfayı Paylaş