400 milyon liralık harç bankaları üzdü, Babacan ‘ince hesap’la savundu

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda Dine tarafından 18 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  400 milyon liralık harç bankaları üzdü, Babacan ‘ince hesap’la savundu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, hafta içinde açıkladığı bankalara getirilecek yeni harçla ilgili, dün İstanbul’da bankacılarla görüştü.


  Bankalardan şube başına 24 ile 48 bin lira arasında yıllık harç alınmasının, toplam 8 bin 982 şubeye sahip sektöre 350-400 milyon lira ek yük getireceği hesaplanırken, Ali Babacan “Sistemi üzerindeki yükü çok ince ince hesap edilmiş bir uygulamadır. Bununla ilgili kararlarımızı vermiş durumdayız. Yasal düzenlemeyi de çok kısa bir süre içerisinde TBMM’de tamamladıktan sonra bu konudaki uygulama başlayacak” dedi.
  Babacan, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ve Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakcı’nın da katılımıyla Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu ile yemekte bir araya geldikten sonra, basına kapalı olarak olarak gerçekleştirilen toplantıya katıldı. Babacan, 13 Ocak’ta şubelerden alınacak harçlarla ilgili açıklamayı yaptıktan sonra “Bankalarda şu anda ilk defa duymuş oldu” dediği uygulamayı dün sektör temsilcilerine yüzyüze anlattı. Böylece, harç uygulamasını gazete ve TV’lerden öğrenen bankacılar, konuyu bir kez de bakanın kendisinden duydular. Bu arada gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Babacan, finans sektörünün son derece sağlam bir bünyeye sahip olması, en zor testlerden ve sınavlardan başarıyla geçmesinin Türkiye’nin büyüme döneminde de en önemli dayanak noktalarından biri olacağına dikkat çekerek, şöyle konuştu: “Reel sektörün içeride ve dışarıda iş imkanlarının artmasıyla beraber, reel sektörümüzün yapacağı yatırımları ve günlük işlemleriyle alakalı finansman ihtiyacını rahat rahat karşılayabilecek, fazlasıyla karşılayabilecek bir mali bünye son derece önemlidir. Türkiye’de bu da vardır.”
  Mali disiplinin bir parçası
  Banka şubelerinden yılda bir kez alınacak harçlara ilişkin soru üzerine Babacan, şöyle konuştu: “Finans sektörümüz ve reel sektörümüzün işlerini en sıhhatli zeminde yapabilmeleri ve gerçek anlamda hem verimliliklerini hem de başarılarını koruyabilmeleri, Türkiye’nin genel makro ekonomik istikrarıyla bire bir alakalıdır. Bizim makro ekonomik istikrarımızın temel dayanaklarından bir tanesi de mali disiplindir. Maliye politikaları, bütçe dengesi bizim için son derece önemlidir. Eğer o noktada gevşemeler başlarsa o noktada sadece finans sektörümüz değil, reel sektör de Türkiye’de bulunan bütün kurumlar da zarar görecektir. Dolayısıyla atılan adımlar genel istikrar adına atılan adımlarsa, mali disiplin adına atılan adımlarsa, bütçe dengelerini korumak adına atılan adımlarsa bu adımlardan Türkiye’deki her kurum istifade eder. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes istifade eder. Dolayısıyla dönem dönem kuşkusuz vergi uygulamalarıyla ilgili değişiklikler olabilir. Oranlarda inişler, çıkışlar olabilir. Bu uygulama bir harç uygulamasıdır. Ve bankacılık sistemi üzerindeki yükü çok ince ince hesap edilmiş bir uygulamadır. Bununla ilgili kararlarımızı vermiş durumdayız. Yasal düzenlemeyi de çok kısa bir süre içerisinde TBMM’de tamamladıktan sonra bu konudaki uygulama başlayacak.”
  Kimler katıldı
  BAŞBAKAN Yardımcısı Ali Babacan başkanlığındaki toplantıya, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakcı, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin’in yanı sıra Türkiye Bankalar Birliği’nden Yönetim Kurulu Başkanı ve İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt, Yapı Kredi Bankası Genel Müdürü Faik Açıkalın, Vakıfbank Genel Müdürü Bilal Karaman, Halk Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Denizbank Finansal Hizmetler Grubu Başkanı Hakan Ateş, Finansbank Genel Müdürü Sinan Şahinbaş, TEB Genel Müdürü Varol Civil, TSKB Genel Müdürü Halil Eroğlu ile ING Bank Genel Müdür Yardımcısı Cenk Tülümen ve Şekerbank Genel Müdür Yardımcısı Ramazan Karademir katıldı.

  Hürriyet
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - milyon liralık harç Forum Tarih
Sabancı Vakfı, toplumsal gelişmeye 4.5 milyon liralık hibe verdi Ekonomi Ve Borsa 11 Aralık 2009
Milyonda bir kısım (ppm) ne demektir? FrmArtuklu TatLı SöZLük 24 Şubat 2013
Kızıltepe'ye 45 milyon dolarlık Dev Yatırım Mardin Tanıtımı 12 Mart 2011
9 milyon emekliyi ilgilendiren zam kararı Ekonomi Ve Borsa 6 Ocak 2011
Milyonlarca Sığırcık Kuşlarının Görsel Şöleninden Harika Görüntüler Kuşlar 21 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş