40 yıl sonra Londra'da

'Kültür Sanat Haberleri' forumunda Dine tarafından 26 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  40 yıl sonra Londra'da konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dünyaca ünlü ressam Vincent Van Gogh'un resimleri, mektupları ve mektuplarında yer alan skeçleri ilk kez Birleşik Krallık'ın başkenti Londra'da sergileniyor.
  [​IMG]

  40 yıl aradan sonra Londra'da düzenlenen Van Gogh sergisi, Royal Academy of Arts Müzesinde 23 Ocak'ta ziyaretçilere açıldı. "Gerçek Van Gogh: Sanatçı ve Mektupları" adlı serginin kuratörü Ann Dumas, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, "19. yüzyılın en büyük sanatçılarından biri olan Van Gogh'la ilgili Londra'da son 40 yıldır bir sergi olmuyordu. Biz de bu sergiyi Londra'da yapmaya karar verdik" dedi.

  Dumas, ressamın özellikle erkek kardeşi Theo'ya yazdığı bazı mektuplardan yola çıkarak bu sergiyi hazırlamaya karar verdiklerini ifade etti.
  Ann Dumas, mektupların sadece yazı değil, Van Gogh'un yapmakta olduğu veya yaptığı tabloların skeçlerini de içerdiğini belirterek, dolayısıyla mektuplarında ressamın bahsettiği ve skeçlerini yaptığı resimler için 65 adet Van Gogh tablosunun Amsterdam'daki Van Gogh müzesi başta olmak üzere dünyadaki çeşitli müzelerden ödünç alındığını vurguladı.
  Dumas, mektuplarla "deli ve dahi olarak, kulağını kesmesi ve intihar etmesiyle bilinen ve tanınan Van Gogh'dan daha farklı bir Van Gogh'un ortaya çıktığını" kaydederek, "Mektuplarında Van Gogh'un, çok iyi bir yazar, çok düşünceli, sanatçı olarak kendini geliştirmek isteyen, resimlerini yapmadan önce planlama yapan bir kişi olduğu ortaya çıkıyor" dedi.
  18 Nisan 2010 tarihine kadar gezilebilecek sergiyle ilgili şimdiye kadar basında çok olumlu eleştirilerin çıktığını söyleyen Dumas, cumartesi günü açılan sergiye ilginin yoğun olmasının beklendiğini kaydetti.
  Sergide, Van Gogh'un 1888 tarihli kendi portresi başta olmak üzere bilinen çok sayıda eseri ve kardeşi Theo'ya çoğunluğu Fransızca ve Flamanca yazdığı mektupların yanı sıra dönemin diğer ressamları Paul Gauguin ve Emile Bernard'a yazdığı mektuplar da bulunuyor.
  Vincent Van Gogh, altı çocuklu bir ailenin ikinci çocuğu olarak 1853 yılında Güney Hollanda'nın Zundert kasabasında doğdu. Babası Protestan papazı olan Van Gogh, gençlik döneminde Lahey ve Londra'da sanat simsarlığı yapan bir firma için çalıştı ve daha sonra misyoner oldu.
  Van Gogh 27 yaşında, 1880 yılında sanat hayatına başladı. Trajik ve sürekli intihar teşebbüsleriyle geçen 10 yıllık sanat yaşamı boyunca Van Gogh 800'den fazla resim, 1,200'den fazla çizim yaptı. Ressam 1890 yılında, 37 yaşında intihar ederek, yaşamına son verdi.
  Londra'da bir önceki büyük Van Gogh sergisi, 1968 yılında Hayward Gallery'de düzenlenmiş ve sergiyi 200 bine yakın kişi ziyaret etmişti.

  Hürriyet
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - yıl sonra Londra'da Forum Tarih
İznik Hangi Savaştan Sonra Tekrar Kaç Yılında Türklerin Eline Geçmiştir Tarihi Bilgiler 12 Aralık 2013
2015 yılından sonra nüfus artış hızı aynı şekilde devam ederse ne gibi sorunlar olur? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 19 Ekim 2012
Bin Yıl Sonra Döndüğümde Orada Ol Kitabı - Cüneyd Demir Kitap, Resim ve Dergi 11 Ekim 2011
Yıllar Sonra Gitar Akorları - Kıraç Müzik Türleri ve Enstrümanları 1 Eylül 2011
On Üç Yıl Sonra Kitabı - Jasper Kent Kitap Özetleri & E-Kitaplar 24 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş