4 ilde barajlar tam doldu kapaklar açıldı

'Yurt İçi Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 24 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  4 ilde barajlar tam doldu kapaklar açıldı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  AA muhabirinin Meteoroloji, DSİ 1. ve 25. Bölge Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, 1 Ekim 2008'den bu yana düşen yağışlar barajlardaki su miktarını önemli oranda yükseltti.

  Marmara Bölgesi, 1 Ekim 2008 ile 15 Mart 2009 tarihlerindeki dönemde, metrekareye yaklaşık 460 milimetre yağış aldı. Bu yağış, mevsim normalleri olan 412 milimetrenin yüzde 12, 379.7 milimetre olan geçen yılın yüzde 21 üzerinde gerçekleşti.

  Bölgeye düşen yağış barajlara olumlu yansıdı. Özellikle son dönemlerde karların erimesi ve yağmurların devam etmesi Bursa, Kocaeli, Yalova ve Balıkesir'deki barajların dolmasını sağladı.

  Marmara Bölgesi'nin bu yıl iyi yağış aldığını, şimdilik bir sorun görünmediğini belirten DSİ yetkilileri, şu bilgileri verdi:

  ''Bursa'daki Doğancı Barajı'nda doluluk oranı yüzde 75'e ulaştı. Besleyen kaynaklardan halen su geliyor. Bu yüzden kapakları açtık. Tahliyeyi saniyede 10 metreküpten 25 metreküpe çıkardık. Nilüfer Barajı yüzde 100 doluluk oranına ulaştı. Yalova'daki Gökçe Barajı yüzde 97 doldu. Bu barajdan da saniyede 5 metreküp su bırakılıyor. Kocaeli'ndeki Kirazdere Barajı'ndaki doluluk oranı yüzde 84'e çıktı. Buradan saniyede 5 metreküp su tahliye ediliyor. Yağışların aralıklarla sürmesi ve karların erimesi, barajlarda programın önüne geçilmesine yol açtı.''

  Bu yıl ilk kez su tutulan Balıkesir'deki Manyas Barajı'nda ise yüzde 73'lük doluluk oranına ulaşıldığını ifade eden yetkililer, barajlarda nisan sonu programının yakalanması için kaynaklardan gelen su miktarına göre kapakların açık tutulacağını bildirdi.

  Uludağ'da kar kalınlığının 320 santimetreye ulaşmasının da sevindirici olduğunu vurgulayan yetkililer, ''Bu kar, hızlı erimezse yaz boyunca barajları besleyecek. Bu durumda yaz aylarında su sorunu yaşanacağını düşünmüyoruz. Marmara Bölgesi bu yıl gerçekten iyi yağış aldı. Geçen yıllardaki sıkıntı kalmayacak. Darısı ülkenin diğer bölgelerinin başına'' diye konuştu.


  AA
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş