4 damla topuk kanı hayat kurtarıyor..

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Mavi_inci tarafından 30 Eylül 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  4 damla topuk kanı hayat kurtarıyor.. konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  YAKLAŞIK 1.5 YILDIR YAPILAN FENİLKETONÜRİ VE DOĞUMSAL HİPOTİROİDİ TARAMASIYLA YÜZLERCE BEBEĞİN FİZİKSEL VE ZİHİNSEL ENGELLİ OLMASI ÖNLENDİ -GEÇEN YIL TOPUK KANIYLA TARAMASI YAPILAN 1 MİLYON 300 BEBEKTEN 246'SINA FENİLKETONÜRİ, 706'SINA İSE DOĞUMSAL HİPOTİROİDİ TANISI KONULARAK, UYGUN TEDAVİYE BAŞLANDI -BU YIL İÇİNDE UYGULAMAYA GEÇİLECEK BİYOTİNİDAZ TARAMASIYLA İSE ENZİM EKSİKLİĞİ OLAN BEBEKLERİN 1 YAŞINA GELMEDEN YAŞAMA GÖZ YUMMASI ENGELLENEBİLECEK

  Sağlık Bakanlığının yaklaşık 1.5 yıl önce başlattığı fenilketonüri ve doğumsal hipotiroidi taramasıyla yüzlerce bebeğin fiziksel ve zihinsel engelli olması önlendi.
  Geçen yıl topuk kanıyla taraması yapılan 1 milyon 300 bebekten 246'sına fenilketonüri, 706'sına ise doğumsal hipotiroidi tanısı konularak, uygun tedaviye başlandı.
  ''Fenilalanin'' isimli aminoasitin enzim eksikliği nedeniyle sindirilememesi ile ortaya çıkan ve zeka geriliğine yol açan fenilketonürinin erken tanısı için taramalar uzun yıllardır Sağlık Bakanlığının sorumluluğunda bazı üniversitelerce yürütülüyordu.
  Fenilketonüri taraması, 2006 yılının Aralık ayından bu yana Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı (RSHM) tarafından Türkiye genelinde yapılıyor.
  Aynı program kapsamında, tiroid bezinin bulunmaması veya bu bezin hormon üretmemesi ya da yetersiz hormon üretmesinden dolayı ortaya çıkan, yenidoğanlarda bedensel ve zihinsel gelişim bozukluğuna neden olan hipotiroidi taraması da yürütülüyor.
  RSHM Başkanlığı Yenidoğan Tarama Merkezi Sorumlusu Dr. Gülsüm Apak Özdemir, fenilketonüri için doğumdan sonraki 3-5. günlerde bebekten topuk kanı alınmasının gerekli olduğunu belirterek, ''Hastalığın bulunup bulunmadığının tespiti için bebeğin birkaç gün anne sütüyle beslenmesi lazım'' dedi.
  Fenilketonürinin doğumdan sonraki 6-12. aylarda belirti verdiğini, bu hastalığa sahip bebeklerin oturamadığını, başlarını tutamadığını ve yürüyemediğini anlatan Özdemir, ''Eğer uygun sürede gerekli taramalar yapılırsa, hastalık hemen tespit edilebilir. Böylece, Özel mamalarla beslenen bu bebeklerde hastalığın ortaya çıkması önlenir'' dedi.
  Fenilketonürinin Türkiye'de her 5 bin bebekten birinde görüldüğünü, bu oranın dünya genelinden yüksek olduğunu belirten Özdemir, akraba evliliklerinin bu oranın yüksekliğinde rol oynadığını söyledi.

  -DOĞUMSAL HİPOTİROİDİ-

  Doğumsal hipotiroidinin, fenilketonüriden daha erken belirti vermekle birlikte, yine doğum sonrasında alınan topuk kanıyla tespit edilebildiğine dikkati çeken Özdemir, bu hastalığın dünya genelinde görülme sıklığı 4 binde 1 iken, Türkiye'de 2 binde bir olduğunu bildirdi.
  Özdemir, ağır sonuçlar doğuran hipotiroidinin tedavisinin çok kolay olduğunu, bu hastalığın tespit edildiği bebeklerin tiroid ilacı verilerek hayatlarının kurtulduğunu söyledi.
  Geçen yıl topuktan alınan 4 damla kanla 1 milyon 300 bin bebeğin fenilketonüri ve doğumsal hipotiroidi taramasından geçirildiğini belirten Özdemir, bu bebeklerden 246'sında fenilketonüri, 706'sında ise doğumsal hipotiroidi tespit edildiğini bildirdi.
  Özdemir, sonuçların ilgili il sağlık müdürlüğüne iletilerek hemen uygun tedaviye başlanmasının sağlandığını belirtti.

  -BİYOTİNİDAZ EKSİKLİĞİ-

  Özdemir, yenidoğan tarama programına, bu yıl içinde biyotinidaz eksikliği taramasının da ekleneceğini bildirdi.
  Biyotin vitamininin işlenmesindeki bir bozukluk sonucunda ortaya çıkan biyotinidaz eksikliğinde, duyma ve görme problemleri, gelişme geriliği, egzama benzeri deri döküntüsü, saçlarda dökülme, epilepsi şeklinde nöbetler görüldüğünü ifade eden Özdemir, bu bebeklerin ilk 1 yıl içinde hayatını kaybetme riskiyle karşı karşıya olduklarını anlattı.
  Hastalığa dünyada 100-200 binde bir, Türkiye'de ise 11-13 binde bir rastlandığını belirten Özdemir, ''Bunun tedavisi de çok kolay. Tanı konulan bebeğe biyotin vitamini verilerek bir hayat kurtarılabiliyor'' dedi.

  AA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - damla topuk kanı Forum Tarih
Osmanlı Devletinde yaşamış önemli bilim adamları ve çalışmaları Tarihi Bilgiler 18 Ocak 2017
Periyodik tablo ile ilgili araştırma yapan bilim adamları ve çalışmaları kısaca Düşünürler-Filozoflar 7 Aralık 2016
Atom ile ilgili araştırma yapan bilim adamları kısaca Bilim & Teknoloji 17 Kasım 2016
Aydınlatma teknolojisi gelişimine katkısı olan bilim adamları Bilim & Teknoloji 23 Şubat 2016
İlkçağ yunan bilim adamları kimlerdir? Düşünürler-Filozoflar 29 Ocak 2016

Bu Sayfayı Paylaş