4 aylık bebeklere demir içeren mamalar verilmeli

'Gebelik ve Annelik' forumunda Mavi_Sema tarafından 22 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  4 aylık bebeklere demir içeren mamalar verilmeli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  4 aylık bebeklere demir içeren mamalar verilmeli


  Yurt genelinde yapılan bazı çalışmalar sonucunda 4 aylık bebeklere koruyucu düzeyde demir içeren mamalar verilmesi öneriliyor.

  'Çocuklarımızda demir eksikliği ve buna bağlı kansızlık gelişmesin' diye atılan bu adım, birtakım varsayımlar içeriyor:

  Annede kansızlık olma ihtimali yüksektir.

  Annede kansızlık olunca henüz doğmamış bebeğin kan depoları da yeterli gelişmez. Çocuk dünyaya geldikten sonra dengeli beslenemediğinden aldığı demir miktarı yeterli değildir, dolayısıyla kansızlık veya gelişme geriliği gelişir.

  Yakın geçmişte yayımlanan tıbbi bir çalışma var. Bu çalışmada birinci grupta, demir ihtiyacı olmayan çocuklara fazladan (12mg/litre) demir içeren mamalar, ikinci grupta yine demir ihtiyacı olmayan çocuklara normal miktarlarda (2.3mg/litre) demir içeren mamalar bir yıl boyunca verilmiş. Demir ihtiyacı olmayıp da fazladan demir verilen çocuklarda diğer gruba kıyasla son derece düşündürücü ve endişelendirici sonuçlar elde edilmiş. Bunlar:

  Alan hafızası bozukluğu: Diyelim ki bir odadasınız ve tüm eşyaların nerede olduğuna göz attınız. Sonra gözlerinizi kapattınız. Eşyaların nerede olduğunu hatırlarsınız ve ona göre hareket edersiniz. Oysa bu çocuklarda bu yeti bozulmuştur.

  Görme ile hareket bütünleşmesi bozukluğu: Çocuğa bir nesne gösterip onu çizmesi istenilince bu ve buna benzer yeteneklerinin etkilendiği gösterilmiştir.

  Zeka düzeyinde düşüklük: Fazladan demir alan çocuklarda 11 puanlık IQ düşüklüğü saptanmıştır.

  Görsel algılamda bozukluk: Çocuğun gördüğü şeyi tanımlamasında sorun.

  Motor koordinasyonda bozukluk: Örneğin yürüme, top oynama veya daha ayrıntılı bir iş olan parmak uçlarıyla bir şey tutmada bozukluk baş gösterebilir. Eğer çocuğunuzun demir seviyesi normal ise ona fazladan demir içeren mama vermeyin. Alacağınız mamanın litrede 7 miligramdan (7mg/l veya 0.7mg/100ml) daha fazla demir içermemesine dikkat edin. Kanında demir seviyesi düşük olan çocuğa demir takviyesi yapılması gerekir. Ancak bu takviye doktor teşhisinden sonra olmalı.

  ZAMAN
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş