3G, işitme engellileri cep’ten konuşturacak

'Gsm Telefonlar & Operatörler & Diğer Modeller' forumunda Mavi_Sema tarafından 30 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  3G, işitme engellileri cep’ten konuşturacak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  3G teknolojisi işitme engellilerin iletişiminde adeta devrim yaratacak. İşitme engelliler bu sayede cep’ten görüntülü olarak görüşebilecek. Ayrıca özel video içeriği hazırlanacak, görüntülü çağrı merkezleri kurulacak

  [​IMG]


  Cep telefonlarında hızlı ve görüntülü iletişimin önünü açacak olan 3G (üçüncü nesil) teknolojisi, işitme engellilerin cep’ten görüşme yapmasını sağlayacak. 3G teknolojisiyle gerçek zamanlı görüntü aktarımının mümkün olması, işitme engellilere bu yolla görüntülü görüşmesinin kapılarını aralayacak. Bunun yanı sıra başta operatörler olmak üzere bankalar ve birçok şirket işitme engelliler için görüntülü çağrı merkezlerini devreye sokacak.

  Görüntülü iletişim üzerinden işaret diliyle haberleşecek olan işitme engelli aboneler, Turkcell’de mevcut ses tarifeleri üzerinden dakika fiyatı öderken (ekstra ücret alınmıyor), Avea’da görüntülü iletişim için ses tarifelerine ek olarak dakika başına 10 kuruş ücret ödeyecekler.

  Vodafone’dan hizmet alacak olan işitme engellilerin bu hizmet için ne kadar ücret ödeyecekleri şirketin 30 Temmuz’da açıklayacağı tarifelerin ardından belli olacak. Görüntülü iletişim de bunun dışında herhangi bir ücret alınmayacak.

  Operatörlerin desteği gerek

  Avrupa bölgesinde 2000’li yılların başında 3G hizmeti vermeye başlayan birçok operatör, bu alanda kurulan derneklerle birlikte yürüttükleri kampanyalarla, işitme engellilere indirimli tarife paketleri, hatta ücretsiz telefon kampanyaları düzenlediler.

  İşitme engellilerin görüşme sürelerinin uzaması ihtimali, operatörlerin bu yönde kampanya yapmasına yol açtı. Türkiye’de de Turkcell, Avea ve Vodafone’un işitme engelliler için 3G tarifelerinde indirim yapması gündeme gelebilir.

  İşaret dilini kullanan aboneler, görüntü ve metin içeriklerinin eş zamanlı olarak karşılıklı paylaşımı sayesinde video ve film gibi içerikleri de kendilerine hazırlanan özel menülü programlar yoluyla cep’ten izleyebilecekler.
  Cep telefonu ve laptop’tan her an her yerde konuşulacak

  İşitme engelliler cep telefonları veya taşınabilir bilgisayarlar (laptop) üzerinden görüntülü görüşme yapabilecek. Cep’ten görüşme için 3G destekli ve çift kameralı cep telefonu gerekiyor. Ardından abonenin kullandığı cep operatörünün 3G servisine kayıt olunacak. Karşılıklı olarak iki tarafta da bu şartlar yerine getirildiğinde 3G üzerinden görüntülü iletişim kurulabiliyor.

  Laptop’lar üzerinden bu teknolojinin kullanımı tarafında da, iki yol var. 3G teknolojisiyle birlikte gelen laptop modellerinde görüntülü iletişim için operatörde 3G servisini aktive etmek yeterli. 3G destekli modeli bulunmayanlar operatörlerden alacakları USB bellek yoluyla hızlı internete bağlanarak, her an her yerden görüntülü görüşebiliyor.

  Avrupa Birliği bu projeyi fonladı

  Avrupa Birliği, ‘Çerçeve Programı’ kapsamında, işitme engellilerin cep telefonundan iletişim kurmalarını sağlamak amacıyla operatörlerle bir araya gelerek, WISDOM projesini geliştirdi.

  Bu yolla 3G üzerinden işitme engellilerin birbirleriyle her an her yerde iletişim kurabilmeleri hedeflendi. Avrupalı bilim adamlarının da desteklediği proje 2001’de başlatıldı, 2004’te son buldu.

  Avrupa’da ilgili dönemde gerek teknoloji gerekse iletişim olarak bu konunun gündeme getirilmesi sağlandı. Projeyle birlikte haberler, spor, hava durumu ve eğlence başlıklarında işitme engelliler için özel içerik hazırlandı.

  Görüntülü çağrı merkezleri geldi

  3G ile görüntülü çağrı merkezleri de devreye girecek. Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Yener, işaret dili bilen müşteri temsilcileri sayesinde 3G’yle birlikte bu servisten işitme engelli abonelerin de yararlanacağını, bu hizmetin ücretsiz olacağını söyledi.

  Görüntülü çağrı merkezi çözümünü kurumsal müşterilerine de sunduklarını anlatan Yener, Akbank, Garanti Bankası ve İş Bankası’nın da müşterilerine, kendileri üzerinden bu hizmeti götüreceklerini bildirdi. Yener, görüntülü çağrı merkezi hizmeti verecek kurumların, video desteğiyle hızlı ve etkin çözüm üreteceğini ifade etti.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - işitme engellileri cep’ten Forum Tarih
İşitme engelinin nedenleri ve İşitme engellilerin özellikleri Genel Sağlık 9 Aralık 2008
Allah'ın her şeyi bilmesi işitmesi ve görmesi insan ilişkilerini nasıl etkilemektedir? Dini Sorular ve Cevaplar 30 Kasım 2016
Sesin İşitmedeki Rolü Nedir Konu Dışı Başlıklar 2 Şubat 2014
İşitme Sistemimizdeki Yankılanmama Mucizesi Seviyeli-Ciddi Konular 30 Ekim 2012
İşitme Olayı ve Ses Düzeyi İlişkisi Nedir? Konu Dışı Başlıklar 21 Ekim 2012

Bu Sayfayı Paylaş