3D Görüntü Teknolojileri

'Bilim & Teknoloji' forumunda Mavi_Sema tarafından 12 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  3D Görüntü Teknolojileri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Thomson Reuters'in gerçekleştirdiği araştırma 3D televizyon, 3 boyutlu fotoğrafçılık ve 3D sinema teknolojilerinin hızla artan bir yükselişte olduğunu gösteriyor. 3D teknolojisine olan ilgi Hollywood'ta da durmak bilmiyor. Araştırmada elde edilen verilere göre tüketiciler çok yakın bir zaman içerisinde evlerinde televizyon ekranında 3D 3 boyutlu görüntü teknolojisini yaşamaya başlayabilecekler. Uygulama patentlerinde kendine özgü buluşları ve 2003 ile 2009 arasında verilen patent haklarını mercek altına alan araştırmada geride kalan 5 sene içerisinde en çok hangi alanlarda büyüme kaydedildiği incelenmiş.


  [​IMG]

  Oturma odanızdaki koltuğunuza oturup 3D televizyon keyfi yaşamak için çok fazla beklemeyeceksiniz. 3D televizyon patentleri 2003 ve 2008 seneleri arasında yüzde 69 oranında artmış. Lens teknolojisinde meydana gelen büyük yenilikler artık özel gözlük kullanmaya gerek kalmadan çok daha doğal bir 3D görüntü elde edilmesini sağlıyor.


  [​IMG]

  3D fotoğraf teknolojisi de çıkışta olan alanlardan biri; dijital fotoğrafçılık sektörü diğer alanlardaki düşüşlere karşı bir çabayı sürdürürken 3D 3 boyutlu fotoğrafçılık konusu 2003 ile 2009 arasında yüzde 57 gelişme sergilemiş.


  [​IMG]

  3D 3 boyutlu sinema konusundaki yeniliklerin çoğu film üretiminden çok ikincil ve yardımcı ürünler konusunda gerçekleştirilmiş. 2003 ile 2008 arasında 3D sinema alanındaki patent trafiği yüzde 45 artış sergilemiş. Bu alanda en çok ilgi çeken başlıklar arasında projeksiyon sistemleri, özel gözlükler, temizleme aparatları ve gözlük kayıt sistemleri yer alıyor.


  [​IMG]

  Raporu oluşturan veriler Thomson Reuters Derwent World Patens Index veritabanı kullanılarak oluşturulmuş. Yenilik değerlendirmelerinde patent faaliyetleri ölçü alınıyor. Yapılan araştırma, 2003 ile 2008 ve 2009'un ilk çeyreği içerisinde verilmiş olan patent hakları ile yayınlanan uygulamaları kapsıyor. Araştırma ile ilgili raporun tamamına erişmek için 3D teknolojileri raporu sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Görüntü Teknolojileri Forum Tarih
Görüntü teknolojilerinin mabedi açıldı Bilim & Teknoloji 19 Şubat 2009
Görüntü ve Görüntü İlkeleri Nelerdir? Konu Dışı Başlıklar 20 Ekim 2012
İlk Ev Ne Zaman Yapıldı ? Nasıl Bir Görüntüsü Vardı ? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 19 Şubat 2012
Monitöre görüntü gelmiyor Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 7 Aralık 2011
Görüntü Kirliliği Nedir Seviyeli-Ciddi Konular 1 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş