3D baskı internette

'Diğer Programlar' forumunda Asi_isyankar tarafından 28 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. 3D baskı internette konusu ''Hayalleri gerçekleştirmek" biraz iddialı bir ifade, ancak Shapeways neredeyse tam olarak bunu yapıyor.

  [​IMG]  Şimdiye kadar internet siteleri genellikle kullanıcıların yüklediği resimleri tişörte basmak, istedikleri tasarımda kartvizit hazırlamak, hatta tasarladıkları desenlerle kumaş dokumak gibi, yaratıcı ama iki boyutlu maddeleştirme eylemleriyle ilgilendiler. Ancak, üç boyutlu nesneler "basabilen" yazıcıların gerçekleştirilmesinden hemen sonra ortaya çıkan Shapeways isimli site, ilginç bir işe kalkıştı.
  Hollanda temelli olan site, "gerçek nesneler" yaratmak isteyen kullanıcılar için bir çevrimiçi toplanma yeri olarak düşünülmüş. Kullanılışı ise, eğer 3D CAD biliyorsanız, hayli basit: Siteye bu programda yapılmış bir üç boyutlu model yüklüyorsunuz. O da size nesnenin yapılabilir olup olmadığını ve yapılırsa kaç paraya çıkacağını söylüyor. Şartlar uygunsa, üç boyutlu modellemenin plastik bir dökümü, en küçük detayına kadar gerçekleştirilmiş olarak elinize geliyor. Şimdilik ancak taşınabilir büyüklükte objeleri gerçekleştirebilen sitenin fiyatları, 50 ila 150 dolar arası
  Üç boyutlu tarayıcılar inanılmaz pahalı olduğu için genellikle CAD yazılımları üzerinden çalışan site, bu işte yaygın olarak kullanılan STL, Collada, X3D gibi dosya formatlarını destekliyor. Henüz beta aşamasında olan site, zamanla tasarımcıların çevrimiçi ortak çalışması için tarayıcı tabanlı CAD araçları ekleyecek.
  Nesneleri "basmak" için bir adet Stratasys FDM 400mc üç boyutlu yazıcı ve bir adet de Objet Eden 500 üç boyutlu yazıcı kullanan site, şimdilik sadece dört çeşit plastikten modeller yaratabiliyor ancak yakın zamanda metal kullanımına geçecek
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - baskı internette Forum Tarih
Osmanlı Hristiyan halka hoşgörü göstermeyip baskı uygulasaydı ne olurdu kısaca Tarihi Bilgiler 6 Şubat 2017
Eksik baskınlık nedir kısaca Konu Dışı Başlıklar 1 Nisan 2015
Baskın gen ve çekinik gen nedir kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 30 Eylül 2014
Demokratik yönetim ile baskıcı yönetim arasındaki fark nedir? Sorular ve Cevaplar 6 Mart 2014
Su baskınına uğrayan bir aileye yardım eden kişiye tebrik kartı örneği Seviyeli-Ciddi Konular 3 Mart 2014

Bu Sayfayı Paylaş