33 Haftalık Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

'Gebelik ve Annelik' forumunda SeLeN tarafından 18 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  33 Haftalık Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  gebelikte 33. hafta - 33 haftalık gebelik - hamilelikte 33. hafta


  Bazı anne adaylarının ileri gebelik haftalarına kadar karınları çıkmayabilir. Bu, doktorunuz ultrasonda bebeğinizin ölçülerini normal bulmuş olmak şartıyla bebeğin gelişmesinde bir problem olmasından değil, anne adayının yapısal özelliklerinden kaynaklanan bir durumdur.

  Daha önceki haftalarda öğrendiğiniz gibi, ayak bileklerinde şişmeler normal gebelik bulguları olarak kabul edilir. Ancak elde ve yüzde şişme, şiddetli başağrısı, sinek uçuşması, şimşek çakması, şişmelerin 2-3 gün gibi bir süre içinde aniden artması, karın ağrısı, bulantı-kusma, kendinizi hasta hissetme gibi durumlarda preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) söz konusu olabileceğinden doktorunuza başvurmalısınız. Tansiyon yükselmesi, idrarda protein ve vücutta şişmeyle seyreden bu hastalık ciddi bir durumdur.

  Bu gebelik haftasından önceki iki hafta boyunca bebeğinizin amnios sıvısı miktar olarak en yüksek aşamadaydı. Doğuma kadar da miktarı (nispeten) sabit kalır. Amnios sıvısı bebeğinizi dış ortama karşı koruyan steril bir sıvıdır. Bebeğiniz bu sıvıyı yutar, akciğerlerinden ve cildinden de emilerek kana geçer. Eksilen sıvı bebeğinizin idrar yapmasıyla yeniden tamamlanmış olur. Sıvının içinde bebeğinizin vücut biyokimyasını yansıtan maddeler dışında, cildinden dökülen hücreler, verniks, lanugo ("tüy") gibi maddeler de bulunur.

  Bebeğin sıvısının azalması kordona baskı oluşması riskini artırması nedeniyle ciddi bir durumdur. Her ultrason değerlendirmesinde doktorunuz bebeğinizin gelişmesi yanında mutlaka amnios sıvısı miktarını da değerlendirmektedir.
  Bebeğinizin beyin dokusunun hızlı bir şekilde büyümesi nedeniyle bu hafta içinde baş ölçüleri de nispeten hızlı bir şekilde büyür. Yandaki ultrason resminde BPD (Biparietal diameter=bebeğinizin enlemesine baş çapı) ölçümünü görüyorsunuz.

  Ciltaltında yağ dokusu depolanmaya devam ettikçe bebeğinizin rengi kırmızıdan pembeye dönmeye başlar. Testisler artık tümüyle karın boşluğundan normal yerleri olan skrotuma inmişlerdir.

  Bu haftanın sonunda bebeğinizin boyu yaklaşık 42 cm. ve ağırlığı 2000 (1480-2750) gram


  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Haftalık Gebelikte Dikkat Forum Tarih
Vodafone Her Yöne Sms Haftalık Gsm Telefonlar & Operatörler & Diğer Modeller 13 Şubat 2012
Nuray Sayarı 13-19 Şubat 2012 Haftalık Burç Yorumları Burçlar Alemi - Astroloji 13 Şubat 2012
Nuray Sayarı 6-12 Şubat 2012 Haftalık Burç Yorumları Burçlar Alemi - Astroloji 5 Şubat 2012
Galatasaray Takımlarının Haftalık Maç Programı Galatasaray 30 Mart 2010
Merkez Bankası haftalık verileri açıkladı Ekonomi Ve Borsa 26 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş