300 bin kişilik 'kızıl ordu' ormana bırakıldı

'Yurt İçi Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 13 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  300 bin kişilik 'kızıl ordu' ormana bırakıldı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mersin’in Anamur ilçesi ormanlarında Sedir ve Göknar ağaçlarına zarar vererek; ağaçların kurumasına neden olan kabuk böcekleriyle mücadele için, 300 bin Kırmızı Orman Karıncası 10 adet yuva sedir ormanlarına bırakıldı.

  [​IMG]


  Yağmur Çetinsavaş-Vakkas Arslan'ın haberi  Karınca yuvalarının Toroslara tesisi ile ilgili olarak Mersin Orman Bölge Müdürü M. Mustafa Gözükara yaptığı açıklamada 'Küresel ısınma dünyadaki biyolojik dengeyi olumsuz etkilemektedir. Bu dengeyi sağlamak için gerekli oksijeni üreten tek kaynak olan ormanlarımızın korunması ve geliştirilmesi hayati önem taşımaktadır' dedi.

  Kuralık nedeniyle ormandaki ağaçların zayıf düşmesi sonucunda çeşitli zararlı böceklerin çoğaldığını ve ormanların tahrip edildiğinin altını çizen orman bölge müdürü böcek tahripleri ormanların yangınlarından çoğu zaman daha zararlı yangın tehlikesini önceden bilebiliyoruz sonuçta yanık sahalar yeniden ağaçlandırılıyor. Fakat böcekler ağaca grip yemeye başladıktan ve çok ciddi bir tahribat yaptıktan sonra ancak tespit ediliyor. Bu nedenle böcek tahribatını önceden görmek mümkün olmamaktadır şeklinde konuştu.

  Karıncaların Antalyadan geldiğini ve Formica Rufa ormanlarımıza bırakıldığını belirten Orman Bölge Müdürü Gözükara Karıncalar ağaçlarımıza zarar veren kabuk böceklerini ve kene gibi her türlü zararlı böceğin larvalarını yemektedirler. Bu larvaları yiyerek büyük fayda sağlayacak ve doğal dengenin yeniden oluşmasına katkıda bulunacaklar.

  Daha önce 50 adet karınca yuvasını yani 15 Milyon kırmızı orman karıncasını sedir sahalarına naklini gerçekleştirdik Bugünde üç milyon adet karıncayı kraliçe karıncalarıyla birlikte hazırladığımız yeni yuvalarına yerleştiriyoruz. Bu karıncalar ortalama 5-6 yıl yaşamaktalar. Bir yuvadaki karıncalar yılda yaklaşık19 Milyon adet (24 kg) zararlı böceğin larvalarını yiyerek ormanlarımızın korunmasına önemli katkıda bulunacaklardır diyerek sözlerini sonlandırdı.

  HABER7.COM
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - kişilik 'kızıl ordu' Forum Tarih
8. sınıf inkılap çalışma kitabı kişilik özellikleri ve Mustafa Kemal cevapları nelerdir? Atatürk Hakkında Herşey Çarşamba 21:20
Mustafa Kemal'in kişilik özellikleri maddeler halinde kısa Atatürk Hakkında Herşey 30 Ocak 2017
Mevlana kişilik özellikleri kısaca Düşünürler-Filozoflar 20 Aralık 2015
Kişilik oluşumunu etkileyen faktörler nelerdir kısaca Rehberlik 23 Kasım 2015
Kişilik sahibi olmak konlu kompozisyon Makaleler-Denemeler 14 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş