30 günü aşan ilaçlara rapor zorunluluğu

'Genel Sağlık' forumunda Siraç tarafından 18 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  30 günü aşan ilaçlara rapor zorunluluğu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  30 günü aşan ilaçlara rapor zorunluluğu

  SGK'dan 30 günlük tedavi dozunu geçen ilaçlara rapor zorunluluğu

  [​IMG]
  Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) 1 Ocak 2009'da yürürlüğe giren Sağlık Uygulama Tebliği ile aynı dozda bir veya birden fazla formu bulunan ilaçlarda 30 günlük tedavi dozunu geçen ambalajlarda sağlık raporu zorunluluğu getirdi. Bu uygulamadan, özellikle diyabet, nefes darlığı, guatr ve gebelik ilaçları kullananlar mağdur olacak.

  Konuya ilişkin bir açıklama yapan Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Nurten Saydan, "SGK, ambalajını beğenmediği ilaçları ödemiyoruz demek yerine rapor zorunluluğu getirerek, hastaların ilaca ulaşmasını engellemektedir. Bu engelin kaldırılması için Sağlık Bakanlığı'nı göreve çağırıyoruz" dedi.

  Yeni düzenlemeyle, vatandaşların mağduriyet yaşayacağını dile getiren Saydan, "31 Aralık'ta yayınlanan ve 1 Ocak'ta yürürlüğe giren tebliğle yine hastalarımızın ilaçlarına ulaşmasına engel getirilmiştir. Diyabet hastalarımızca oldukça sık kullanılan 9 ilacın kutusunda 100 adet tablet var diye, raporları olmayan, ayrıca ilaç katılım payını da ödemeye razı olan hastalarımız SGK tarafından rapor çıkartılmaya zorlanmakta ve bu süreçte hastalar ilaçsız kalmaktadır." diye konuştu. 4 Mart'ta raporlu olan diyabet hastalarının tatlandırıcı ilaçları ödenmeyeceğini kaydeden Saydan, diyabet hastalarının çay ve kahvelerini şekersiz, tatsız içmek zorunda kalacağını dile getirdi.

  cıhan
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - günü aşan ilaçlara Forum Tarih
Elektriğin yaşamımızdaki önemi Hayatımızdaki, yaşantımızdaki, günümüzdeki Yeri Nedir Genel Bilgi (Elektrik) 14 Ağustos 2011
Günün 3 Saat Yaşandığı Kent Garip olaylar 16 Şubat 2009
Geçmişten günümüze ulaşan gizemli nesneler ! Ülkeler Coğrafyası 5 Eylül 2008
Geçmişten günümüze hava ulaşımındaki gelişmeler kısaca Hava ve Deniz Taşıtları 10 Şubat 2017
Geçmişten günümüze insanlar yazıyı hangi nesneler üzerine yazmıştır kısaca Kültür ve Sanat Bölümü 10 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş