3 Yaşındaki Çocuğa Cinsel Eğitim Nasıl Verilir?

'Çocuk ve İslamda Eğitim' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 7 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  3 Yaşındaki Çocuğa Cinsel Eğitim Nasıl Verilir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  3 Yaşındaki Çocuğa Cinsel Eğitim Nasıl Verilir?


  Mersin Üniversitesi (MEÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fevziye Toros, çok küçük bir çocuğa bile cinsel eğitimin verilebileceğini, bu sayede taciz olaylarının azalacağını belirtti.

  Doç. Dr. Fevziye Toros, ebeveynlerin, çocuklara “kimsenin yanında soyunulmaması” ve “vücudundaki bazı bölgelerin kendisine has olduğu, bunların kimseyle paylaşılmaması” gibi bir takım düşünceleri aşılamaları gerektiğini belirtti.

  Çocuğu cinsel konularda bilgilendirmeme ya da “ayıp olur” diye yanlış yönlendirmelerin çocuk ve toplum üzerinde çok ciddi sorunlara neden olabileceğini vurgulayan Toros, bu konuda en önemli görevin ebeveynlere düştüğünü vurguladı.

  Toros, çocuklarda cinsel istismarın önemli bir sorun olduğunu, bu sorunla hastanelere başvuran çok sayıda hasta bulunduğunu ifade ederek, şunları kaydetti: “Aileler, çocuklarıyla cinsel konuları konuşurken utanmamalı, aksi halde çocuklar bu bilgileri başka kişilerden yanlış şekilde de öğrenebilir. Bir çocuk, kendisine şefkatle ya da taciz amaçlı dokunan kişileri ayırt edemeyeceğinden, aileler temkinli davranmalı. Çocuğa, ‘vücuduna dokunmak isteyen birisi ile karşılaşırsan, yardım iste’ gibi telkinlerde bulunulmalı.”

  Toros, ailelerin, çocuklarıyla arkadaş ilişkilerini küçük yaşlardan itibaren geliştirmeleri gerektiğini vurgulayarak “çocuğu ile bu ilişkiyi kuramayanlar cinsel istismar konusunda çocuklarına şüphe ile bakarlar. Çünkü, çocuk, çekindiği, utandığı ya da korktuğu için ailesine başına gelenleri anlatmadığından, aileler de bu konudan habersiz kalır. Oysa, arkadaşlık ilişkileri içinde güven duygusu aşılandığında, çocuklar her konuda ailelerini bilgilendirebilir” diye konuştu.

  Doç. Dr. Toros, kendilerine başvuran bazı ebeveynlerin çocuklarının cinsel istismara uğradığı yönünde şüphe duyduklarını bildirdiklerine dikkati çekerek, şunları kaydetti:
  “Çocuklarının istismara uğradığı şüphesini duyan aileler, onları, korkutarak, bağırarak konuşturmaya çalışmamalı. Onlarla oturup yaşadıklarını öğrenmek için sevgi ve şefkatle yaklaşmalı. Gerekiyorsa bir uzmandan yardım alınmalı. Çünkü günümüzde çocuklar, aile içinde ya da yakın dost ve akraba çevresinde bile cinsel istismara uğrayabiliyor.”

  Toros, çocukluk dönemindeki cinsel istismarın bireyin adeta bilincine kazındığını, bu durumun ergenlik dönemi ve ondan sonraki yaşantısını da olumsuz etkilediğini sözlerine ekledi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yaşındaki Çocuğa Cinsel Forum Tarih
Taş atan 14 yaşındaki çocuğa 5 yıl hapis Yurt İçi Haberler 11 Şubat 2010
İslam coğrafyasındaki farklı dini düşünce ve yorumlar bir zenginlik ve kazanımdır Eğitim Bilgileri 2 Ekim 2016
İslam dünyasındaki ilk bölünmeler hangi olaydan sonra başlamıştır? Tarihi Bilgiler 2 Ekim 2016
İslam dünyasındaki ilk bölünmeler hangi olaydan sonra başlamıştır? Tarihi Bilgiler 25 Şubat 2014
1 Yaşındaki Bebekler Neler Hissederler Çocuk Sağlığı ve Bakımı 1 Nisan 2012

Bu Sayfayı Paylaş