3. Robot Yarışması başladı!

'Bilim & Teknoloji' forumunda Siraç tarafından 6 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  3. Robot Yarışması başladı! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  3. Robot Yarışması başladı!

  [​IMG]


  Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Türkiye’de "Japon Yılı" olarak kutlanacak 2010’da, geniş katılımlı bir uluslararası robot yarışması düzenleyeceklerini bildirdi.

  Milli Eğitim Bakanlığı Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü ve Japonya Uluslararası İşbirliği Teşkilatının (JICA) işbirliğiyle düzenlenen 3. Robot Yarışması, Selim Sırrı Tarcan Spor Salonu’nda başladı.
  Yarışmanın açılış töreninde konuşan Bakan Çelik, yarışmanın ilkine 150, ikincisine 270, üçüncüsüne de 500’e yakın yarışmacı katıldığını anımsatarak, "Bu şu demektir; her geçen gün bu yarışmaya katılan proje sayısı katlanıyor. Gençlerimize fırsat verildiği zaman onların ne büyük işler başarabileceğini görüyoruz" dedi.
  Türkiye’nin Kyoto Protokolü’ne imza attığını hatırlatan Hüseyin Çelik, bu yarışmanın "Temalı Robot" kategorisinde "Çevre" konusunun işlenmesini anlamlı bulduğunu ifade etti.
  Türkiye’de 2010’un "Japon Yılı" olarak ilan edildiğini anlatan Milli Eğitim Bakanı Çelik, 2003’ün Japonya’da "Türk Yılı" olarak kutlandığını ve bu dönemde Japonya’nın Türkiye’nin ve Türk kültürünün tanınması için büyük destek verdiğini bildirdi.
  "Şimdi sıra bizde" diyen Çelik, gelecek yıl Japonya Büyükelçiliği ve JICA ile işbirliği yaparak geniş katılımlı uluslararası bir robot yarışması düzenleyeceklerini söyledi.
  Japonya Büyükelçisi Nobuaki Tanaka da Japon hükümetinin Türkiye’yi desteklediğini belirterek, Japon firmaların Türkiye’deki yatırımlarını anlattı. Bugünkü ortamın bir "teknoloji fuarına benzediğini" dile getiren Tanaka, Japon Honda firmasının yarışmanın sponsorluğunu üstlenmesinin de anlamlı olduğunu söyledi.
  Tanaka, robot yarışmalarının Japonya’da 1980’li yıllarda düzenlenmeye başladığını ve bu yarışmaların robot teknolojisinin gelişmesine önemli katkı sağladığını vurguladı.
  Türkler’in Japonya’ya ilgisi olduğunu, ancak Japonya hakkında fazla bilgileri bulunmadığını kaydeden Tanaka,"Japonya’da sadece robotlar yok. Bu nedenle 2010 Türkiye’de ’Japon Yılı’ olarak kutlanacak ve Japonya çeşitli yönleriyle tanıtılacak. Bütün Türkler’in buna ilgisini bekliyoruz" diye konuştu.
  Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürü Hüseyin Acır da yarışmanın "Öğrencilerin mesleki bilgi ve becerilerini kullanarak girişimcilik, bilimsel düşünme, yaratıcı zeka ve rekabet bilinciyle araştırmaya yönelmelerini teşvik etmek" amacıyla düzenlendiğini belirtti.
  Yarışmanın "Temalı Robot", "Sumo Robot", "Çizgi İzleyen Robot" ve "Serbest" olmak üzere dört ayrı kategoride yapılacağını ifade eden Acır, 329’u liselerden, 88’i üniversitelerden toplam 437 öğrencinin yarışacağını belirtti.
  Konuşmaların ardından öğrenciler "demo" gösterileri sundu. Temalı Robot Yarışmasında, öğrencilerin, çöp toplayarak yerine ağaç diken robot gösterileri, arkadaşlarının tezahüratları eşliğinde ilgiyle izlendi.
  Yarışma yarın tamamlanacak.

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Robot Yarışması başladı Forum Tarih
Robot ve Android Arasındaki Farklar Nedir Bilim & Teknoloji 28 Ocak 2014
Robot ve Android Arasındaki Farklar Nelerdir Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 19 Ocak 2014
Robotlar İle İlgili Haber Robot Haberleri Bilim & Teknoloji 6 Ocak 2014
İlk robot ne zaman üretilmiştir ? Robotların üretilme teknigi nedir ? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 29 Aralık 2011
Android ve Robotlar Arasındaki Farklılıklar Ve Benzerlikler Nelerdir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 21 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş