3. Nesil Yeni Prius Bilgileri

'Motorlu Araçlar Dünyası' forumunda Dine tarafından 28 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  3. Nesil Yeni Prius Bilgileri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  3. Nesil Yeni Prius Bilgileri


  Çevreci Hibrid teknolojisinin tartışmasız referans noktası ve dünyanın en çok satan hibrid otomobili Toyota Prius, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de 3. jenerasyonu ile pazara sunuluyor.


  [​IMG]

  Elegant ve Premium olmak üzere iki donanım versiyonu bulunan Prius, 7 farklı renk seçeneğine sahip. Yüksek performans ve konfor özellikleri ile sürüş rahatlığı sağlayan Prius, düşük yakıt tüketimi, düşük karbondioksit salım değerleri ve çevreci tam hibrid teknolojisi ile de dikkatleri üzerinde topluyor.


  3. Nesil Yeni Prius, Türkiye’nin de çevre ikonu olacak:
  Yeni Toyota Prius geliştirilirken, tasarım aşamasından, üretim, kullanım, imha ve geri dönüşümüne kadar çevre üzerindeki etkisini en aza indirgemek ve CO2 salımını minimize etmek için her aşamada Ürün Yaşam Döngüsü Düşüncesi ve Ürün Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (Life Cycle Thinking and Life Cycle Assessment – LCA) uygulandı. Toyota Prius, karbondioksit salımı 1990-2006 yılları arasında yüzde 51 oranında düşürülen çevreci Tsutsumi fabrikasında üretildi. Yeni nesil Prius’ta kullanılan ve bitkilerden üretilen ekolojik plastik ile ürün yaşam döngüsünde yaklaşık yüzde 20 oranında karbondioksit salımı tasarrufu sağlanıyor. Yeni Prius, sınıfındaki benzer bir benzinli ya da dizel araçla kıyaslandığında hayat döngü değerlendirmesinde CO2 salımını yüzde 37 oranında azaltıyor. (150.000 km toplam araç kilometresini baz alarak) Yine yaşam döngüsü sürecinde Prius benzer bir dizel araca göre NOx salımını yüzde 47 oranında azaltıyor.


  Satılan her bir yeni Prius senede 1 ton CO2 salımının azalmasını sağlıyor:
  Prius, üç farklı sürüş modu sunuyor. 50 km/saat’e varan hızlarda EV modunda, sadece elektrik motorunun gücüyle hareket edebilen Prius, karbondioksit ve NOx salım seviyesini 0’a indirirken, ultra sessiz sürüş sunuyor. ECO modunda ise ekstra yakıt tasarrufu sağlanabiliyor. POWER modunda ise daha yüksek performans içnin güç maksiumum seviyeye çıkarılıyor. Prius’ta bulunan Eko-sürüş monitörü ile sürüş sırasındaki yakıt tüketimini kontrol etmek ve tasarrufu artırmak da mümkün...


  En iyi aerodinamik performansını sunan Prius: D segmentinde bir Eko-ikon:
  “Dış mekân minimum, iç mekân maksimum felsefesi” ile tasarlanan Yeni Prius’un uzunluğu 4460 mm, genişliği 1745 mm ve yüksekliği 1490 mm. Prius’un üstün aerodinamik tasarımı 0.25 cd gibi çok düşük bir sürtünme katsayısı ile sıradışı yakıt ekonomisi, sessiz sürüş ve dinamik performans sunuyor. Prius’ta standart olarak sunulan gösterge panelinin üst kısmında yer alan head-up display (ön cama yansıtılan gösterge), dünyada bir ilk olan direksiyon düğmeleri dokunmatik takip sistemi ve ana gösterge tablosu, araçla ilgili bilgileri tam göz hizasında verirken, sürücünün gözünü yoldan ayırmadan tüm göstergeleri okuyabilmesini ve tüm kontrol düğmelerine kolayca ulaşabilmesini mümkün kılıyor. Premium versiyonda arka görüş kamerası ve sensörler ile çalışan akıllı park sistemi sayesinde ise park ederken tek yapmanız gereken, aracınızın hızını ayarlamak ve tüm manevraları sistemin kendi başına yapmasını izlemek! Bluetooth ve kablosuz cep telefonu bağlantısınınn da sunulduğu iç donanım özelliklerinin yanısıra premum versiyonda otomatik yanan LED farlar konfor özelliklerini bir üst seviyeye taşıyor. Çevre ikonu Prius’un yeni neslinin 80 ülkede satışa sunulması planlanıyor.


  Prius, güvenlik özellikleri ile de çok iddialı:
  2009 Euro NCAP güvenlik testlerinde 5 yıldız alan Toyota Prius, geliştirilmiş aktif ve pasif güvenlik özelliklerine; sert ve darbe emici bir gövdeye, perde ve diz hava yastıkları olmak üzere toplam 7 hava yastığı ve önde aktif kafalıklara sahip. Fren Asistanı (BA), Elektronik Çekiş Kontrolü (TRC) ve Direksiyon Destekli Araç Stabilite Kontrolü (VSC+) sunuluyor.


  Sahip olduğu çevreci teknoloji, güvenlik ve donanım özellikleri ile dikkati çeken Prius, özellikle çevreye karşı sorumlu ve stil sahibi sürücülerin dikkatini çekiyor.
  Toyota Plazalar’da yerini alan Prius’un Elegant versiyonu 41.800 € ve Premium versiyonu 49.300 € anahtar teslim fiyatıyla satışa sunuluyor.


  3. Nesil Yeni Prius özellikleri:
  • Prius’ta bulunan Hybrid Synergy Drive® teknolojisi tam hibrid özelliği taşıyan tek sistem
  • Hibrid sistem gücü 136 PS
  • Birleşik yakıt tüketimi sadece 3.9l/100 km
  • Karbondioksit salımı sadece 89 g / km
  • Yeni 1.8lt VVT-i Atkinson Cycle benzinli motoru
  • 1150 km menzil
  • 3 farklı sürüş modu: EV (sadece elektrik), ECO ve POWER
  • Dünyanın ilk ekolojik plastiği kullanıldı
  • Sürtünme katsayısı sadece Cd 0.25
  • Kanıtlanmış Toyota kalitesi ve 12 yıllık hibrid deneyimi
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nesil Yeni Prius Forum Tarih
2017 Mükemmel Avatar Resimleri - Yeni Nesil En Güzel Avatarlar Avatar Resimleri 18 Ağustos 2011
Google’dan Nexus 4G Cep Telefonu Geliyor - Google’nin Yeni Nesil Cep Telefonları Gsm Telefonlar & Operatörler & Diğer Modeller 22 Haziran 2011
Mozilla Firefox 5 Geliyor - Yeni Nesil İnternet Tarayıcı Mozilla Hakkında Her şey 8 Ocak 2011
Türk Mühendisden Yeni İcat - Yeni Nesil Aydınlatma Cihazı Bilim & Teknoloji 27 Ekim 2010
Yeni Nesil Polis Arabaları Tuning 2 Eylül 2010

Bu Sayfayı Paylaş